R5 5600X - ASUS TUF 3070 Ti sistemde bazı oyunlarda FPS düşüşü

Kürşat16

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, ilk forum deneyimim ve ilk mesajımdır öncelikle belirtmek isterim sizlere, başlık, içerik, mesaj her konuda doğru ve yanlışı belirtmenizi isterim.

Ryzen 5600X ve ASUS TUF 3070 Ti sistem kullanıyorum. Birkaç ay önce aldım fakat bazı oyunlarda ekran kartı kullanımım anlık olarak düşüyor bu da doğal olarak ani FPS düşüklüğüne sebep oluyor.

2 ay öncesine kadar böyle bir hobim yoktu. Hatta daha öncesinde bilgisayar geçmişim yoktur. 29 yaşındayım, arkadaş çevremizle arada sırada zaman geçirmek için aldım lakin bu durum benim keyfimi engelliyor. Bu elimdeki sistemi günlük işlerim olarak kullanıp, daha iyi bir kasa almayı planlıyordum fakat gerek olmadığı söylendi.

Herhangi bir çözüm öneriniz var mı bu ani FPS sorunları için?

Yüksek ihtimalle darboğazdan kaynaklanır. Şöyle ekran kartınız performansının %100 vermediği için drop yaşarsınız oynadığınız oyunların grafiklerini yükselterek de yük bindirebilirsiniz ya da 2K bir monitöre geçmek daha iyi olacaktır.

Yüksek ihtimalle darboğazdan kaynaklanır. Şöyle ekran kartınız performansının %100 vermediği için drop yaşarsınız oynadığınız oyunların grafiklerini yükselterek de yük bindirebilirsiniz ya da 2K bir monitöre geçmek daha iyi olacaktır.
Anladığım kadarıyla her oyunda grafikleri ultra yapıyorum ve monitörüm MSİ g27cq4 modelidir. Sanırım dediğiniz gibi sistem yetersiz kalıyor oyunlar için, yapılması gereken nedir sizce? Herhangi bir parça değişmeli mi ?

Satisfactory oyununda özellikle çok oluyor, Black ops 3 zombi oyununda oluyor, Snowrunnerda oluyor özellikle.

Sistemin diğer parçaları nedir? Power supply yetersiz geliyor olabilir.
Kasa Asus gt301 , psu dediğiniz sanırım asus tuf 650w bronz 80 yazıyor.

Ram xpg d41 iki tane 8gb,

Anakart Asus Tuf b550m-e,

Red Dead Redemption 2 oyunu var, çok oynayamadım sevemedim fakat bu oyunda bir sorun olmuyor 100 fps alıyorum en yüksek grafik ayarında sorun olmuyor hiç, Bu arada oyunların hepsi 2k grafik ayarındaymış bilmiyordum öğrendim şuan

Son düzenleme:
Satisfactory oyununda özellikle çok oluyor, Black Ops 3 zombi oyununda oluyor, SnowRunner'da oluyor özellikle.

Kasa ASUS GT301, PSU dediğiniz sanırım ASUS TUF 650W bronz 80 yazıyor.

RAM XPG D41 iki tane 8 GB,

Anakart ASUS TUF B550M-E,

Red Dead Redemption 2 oyunu var, çok oynayamadım sevemedim fakat bu oyunda bir sorun olmuyor 100 FPS alıyorum en yüksek grafik ayarında sorun olmuyor hiç, bu arada oyunların hepsi 2K grafik ayarındaymış bilmiyordum öğrendim şu an.

Yani açıkçası PSU sınırda ama sıkıntı olmaz diğer parçalarda da sorun yok. Acaba driverlarında mı sorun var? Driver Booster gibi programlarla mı kurulum yaptın?
Ayrıca not düşmek isterim kullandığın sistemi günlük kullanıma itip yeni sistem alman büyük saçmalık olur.

Driverlar güncel ama evet o kısmı hiçbir şekilde bilmiyorum açıkçası nasıl kurulduğunu hangi program, standart bizim işlerimizi yapan bir bilgisayar departmanında kuruldu diyebilirim. Bu ciddi bir sorun yaratır mi? Ben peki kurabilir miyim tekrardan hiç bilmediğim bir iş ama?

Yeni konular

Geri
Yukarı