R5 5600X için BIOS güncellemesi gerekir mi?

Katanake

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  

Bu iki anakarttan biriyle 5600X işlemci kullanmayı düşünüyorum. Yanlış bilmiyorsam Aorus Pro'da BIOS güncellememe gerek yok kullanabilmem için fakat Tomhawk'ta gerek var. Bilgimi doğrulamak istiyorum. Ayrıca diyelim ki Tomhawk olan anakartı aldım ve BIOS güncellemem gerekti. İşlemciyi takarsam bilgisayar çalışmayacak. Çalışmayacaksa nasıl BIOS arayüzüne girip güncellemeyi yapacağım. Sonuçta bir işlemci olmadığı için PC açılmayacak. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Bu iki anakarttan biriyle 5600X işlemci kullanmayı düşünüyorum. Yanlış bilmiyorsam Aorus Pro'da BIOS güncellememe gerek yok kullanabilmem için fakat Tomhawk'ta gerek var. Bilgimi doğrulamak istiyorum. Ayrıca diyelim ki Tomhawk olan anakartı aldım ve BIOS güncellemem gerekti. İşlemciyi takarsam bilgisayar çalışmayacak. Çalışmayacaksa nasıl BIOS arayüzüne girip güncellemeyi yapacağım. Sonuçta bir işlemci olmadığı için PC açılmayacak. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
BIOS güncellemek için eski nesil işlemci takman gerekir. Veya garantiye de gönderebilirsin.

İkisinde de çok yüksek ihtimal güncellemen gerekir. Eğer güncellemeden çalışırsa yeni üretilmiş/yeni stoğa girmiş demektir.

Ayrıca diyelim ki Tomhawk olan anakartı aldım ve BIOS güncellemem gerekti. İşlemciyi takarsam bilgisayar çalışmayacak. Çalışmayacaksa nasıl BIOS arayüzüne girip güncellemeyi yapacağım?
Anakartın desteklediği bir işlemciyi takıp BIOS arayüzünden BIOS güncellemesi yapacaksın. Veyahut anakart üreticilerinin bu iş ile uğraşmaman için yaptığı bir özelliği kullanacaksın. BIOS Flashback ile sisteme sadece 24 pin ATX güç kablosunu takarak BIOS'unu güncelleyebilirsin. (Her marka için değişebilir yönteme sahip.)

İkisinde de çok yüksek ihtimal güncellemen gerekir. Eğer güncellemeden çalışırsa yeni üretilmiş/yeni stoğa girmiş demektir.

Anakartın desteklediği bir işlemciyi takıp BIOS arayüzünden BIOS güncellemesi yapacaksın. Veyahut anakart üreticilerinin bu iş ile uğraşmaman için yaptığı bir özelliği kullanacaksın. BIOS Flashback ile sisteme sadece 24 pin ATX güç kablosunu takarak BIOS'unu güncelleyebilirsin. (Her marka için değişebilir yönteme sahip.)
Elimde başka işlemci yok dediğiniz olay yukarıda bahsettiğim anakartlarda var mı ve yapması çok zor bir şey midir? Yukarıda bir arkadaş garantiye yollayabileceğimi de söylemiş bu da bir çözüm yolu olabilir mi?
Kendi sitelerinden baktığımda ikisinde de destekliyor yazıyor. Eğer arkadaşın dediği gibi stoğa yeni geldiyse güncelleme gerekmeyebilir.
Sağolun teşekkür ederim.

Elimde başka işlemci yok dediğiniz olay yukarıda bahsettiğim anakartlarda var mı ve yapması çok zor bir şey midir?
Evet. İkisinde de BIOS Flashback özelliği mevcut, ancak her anakartta mevcut olmayabilir.
Yapması zor bir şey değil. Uzun uzadıya anlatmayacağım ama kullanım kılavuzlarında veya internette arattığın zaman rahatlıkla nasıl yapıldığını öğrenebilirsin.
Yukarıda bir arkadaş garantiye yollayabileceğimi de söylemiş bu da bir çözüm yolu olabilir mi?
Merak etme. Garantiye göndermelik bir durum söz konusu değil bu durumda. Nasıl olsa BIOS Flashback özelliği var.

@crazyreign;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yabancı arkadaş BIOS flashback yaparken anakartta sadece psu bağlantıları takılı olsun ram,ekran kartı,işlemci ve m2 yi çıkartın dedi.Recep Abi ise her parça takılıyken kasa kuruluyken yaptı bunu.Hangisi doğrudur bir bilgin var mı? Biri MSI biri GIGABYTE oldığu için mi böyle bir farklılık var acaba?

Geri
Yukarı