R5 5600X oyunlarda 75 derece

EminPrime

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar.
  • R5 5600X.
  • Kasa: Be Quiet Pure base 500DX.
  • Soğutucu: Noctua NH-U12s Redux. (Şu an tek fanli, birkaç gune 2. fan elime geçecek.)
Sistem boşta 34.
Oyunlarda; RDR 2'de 63-64, Valhala aynı, Warzone 74-75 zorluyor.

Sorum su, kafaya takacak bir durum var mi? Bir ayar yapmam lazım mı? Fanları BIOS'tan Auto yaptim.

Değerler normal. Ayarlar ile oynamaya gerek yok. Havalar daha da soğuyacak, iyice düşer.

@Paytak Penguen Ben RDR2 oynarken 57-58 derece alıyorum. Yaz aylarında bozulan sıvı soğutmam ile 70'lere çıktığı oluyordu. Şimdi havalar soğuduğu için ısılar düşer. Maks sıcaklığa bakmayın. O anlık gördüğü ısılar. Oyun içi Afterburner ile kaçta takıldığı önemli. 75 görse bile çok değil. Optimizer kullanmadan stok ayarlarda işlemciyi kullanmak ısıyı düşürebilir. Benim birkaç derece düşmesini sağladı. Artık curve optimizer kullanmaya gerek duymuyorum. Ayarlarda sıkıntı vardır belki. Kasa hava akışı da önemli.
Aslında Optimizer ile -22'de kullanıyorum.
Ancak işlemcim sürekli yüksek hızlarda çalışıyor ve BF5'de 80w civarı güç tüketiyor. Ayrıca, genel olarak 75 derecede çalışıyor.
Kasam havadar, 4000D Airflow. Fanları düşük hızda çalıştırıyorum, onunla mı alakalı bilmiyorum.
Zaten pompam normalden gürültülü çalışıyor. O yüzden bozuk olduğunu düşünüyorum sıvı soğutmanın.

Son düzenleme:
Aslında Optimizer ile -22'de kullanıyorum.
Ancak işlemcim sürekli yüksek hızlarda çalışıyor ve BF5'de 80w civarı güç tüketiyor. Ayrıca, genel olarak 75 derecede çalışıyor.
Kasam havadar, 4000D Airflow. Fanları düşük hızda çalıştırıyorum, onunla mı alakalı bilmiyorum.
Zaten pompam normalden gürültülü çalışıyor. O yüzden bozuk olduğunu düşünüyorum sıvı soğutmanın.
Ben all core -10, +200Mhz olarak kullanıyordum. Siz de öyle deneyebilirsiniz.

Kasanın fanlarının yavaş çalışması ısılara o derece etki etmez. Sıvı soğutmanızın pompa arızası verme zamanı gelmiş olabilir. Benim de sıvı soğutmanın suyu çok ısınıyordu son zamanlarda. Havaların sıcaklığından dolayı maks 75 derecelere çıktığı olmuştu. Tatile gidip geri döndüğümde son nefesini vermiş bir şekilde buldum. Çalışmayı tamamen durdurmuştu.

Yaklaşık 3 yıl boyunca kullandım ve teknik servisten iade kararı çıktı. Para iadesinin yatmasını bekliyorum. Yerine Corsair H150I Elite Capellix aldım. Şimdilik memnunum.

Curve optimizer için kullandığınız değerler ısıya etki ediyor olabilir. Önce dediğim değerlere ayarlayın. Sonra da stok şekline geri çevirin. Isılar yine 75 derecelerde ise soğutmanın vadesi doluyor demektir. Zaten gürültülü çalışmaya başladı dediniz. Onun sebebi pompadandır. Sıvı soğutmanın modeli önemli fakat aşırı fark yaratacak dereceler ortaya çıkmaz. Gözünüz sıvı soğutmanızın üstünde olsun. Benimki gibi birden çalışmayı kesebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı