R5 5600X - RTX 4060 Ti sistemde CS 2'de GPU kullanımı %40 oluyor

• Konuyu başlatan vnd3
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 5
  • Görüntüleme 785

vnd3

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Bölge Yöneticisi
RAM
Corsair Vengeance 3800 MHz CL 16
SSD veya HDD modeli
Crucial M2 SSD
Ekran kartı
RTX 4060 Ti 16GB
Anakart
MSI B450 Gaming Plus Max
İşlemci
Ryzen 5 5600X
CS2 oynarken ekran kartı üzerinden yayın açıyorum. CPU kullanımı %80, GPU kullanımı ise %40 oluyor. Bu da FPS düşüşlerine neden oluyor. Darboğaz mı yaşıyorum acaba? RAM'lerim 3800 MHz'de DUAL Channel olarak çalışıyor. Güç kaynağıyla ilgili bir durum olabilir mi ondan da emin değilim. Corsair Carbide Serisi 550W 80+ güç kaynağım var.

Oyun içi çözünürlüğüm 1280x960. Bunun da etkisi oluyor muhtemelen ama FPS'in 150'lere düşmesi çok mantıklı gelmedi.

CS2 oynarken ekran kartı üzerinden yayın açıyorum. CPU kullanımı %80, GPU kullanımı ise %40 oluyor. Bu da FPS düşüşlerine neden oluyor. Darboğaz mı yaşıyorum acaba? RAM'lerim 3800 MHz'de DUAL Channel olarak çalışıyor. Güç kaynağıyla ilgili bir durum olabilir mi ondan da emin değilim. Corsair Carbide Serisi 550W 80+ güç kaynağım var.

Oyun içi çözünürlüğüm 1280x960. Bunun da etkisi oluyor muhtemelen ama FPS'in 150'lere düşmesi çok mantıklı gelmedi.
Çözünürlükten dolayı ekran kartınız tam potansiyeline ulaşamıyor, işlemciniz devreye giriyor ve ekran kartından daha çok çalışıyor. 4060ti, 1080p kartıdır.

Ve ayrıca CS ve Valorant İşlemci odaklı oyunlar, yani işlemcinin çok kullanılması normal

Bence ana sorun 4060 ti ekran kartını pci 3.0 üzerinde x8 bant genişliğinde kullanıyorsunuz bu da yoğun bellek kullanacağı, bol molotoflu bol smoke'lu sahnelerde büyük fps droplar yaşamanıza sebebiyet verebilir ekran kartı üreticilerinin veriyolu bant genişliğinden hâlâ tasarrufa gitmesine anlam veremiyorum acı ama gerçek.

1080p çözünürlükte denedim şimdi. CPU kullanımı %60 civarı, GPU kullanımı ise %70-80 arasına geldi. FPS sorunu da ortadan kalktı. Şimdi asıl mesele 1280 alışkanlığından vazgeçmek mi yoksa yayın açmamak mı... Bunu bir süre değerlendiririm artık kendi kendime... Teşekkürler.

16:10 ekran oranı denediniz mi? Meraktan soruyorum CS oyuncularının yüzde kaçı 16:10 ile kullanıyor ekranını acaba...

Geri
Yukarı