R5 5600X sistem boşta 70 derece oluyor

faruk212

Decapat
Daha fazla  
RAM
16 GB RAM
Ekran kartı
RTX 3060
Anakart
B450M-PRO II
İşlemci
Ryzen 5 5600X
Merhaba. Normalde ısınma problemim yoktu bugüne kadar. Boşta 45-55 yükte 70-80 derecelere çıkıyordu işlemcim. Ancak bugün bir anda yeniden ısınma sıkıntısı olmaya başladı(boşta 70, yükte 90 ve üstü) artık cidden sıkıldım ve sinirlendim. Yardımcı olabilir misiniz? Termal macunu daha yeni kaliteli bir macunla değiştirdim.
Sıvı soğutma: NZXT Kraken M22 120 mm.

Selamlar.
Bir hafta önce cidden ısınma sorunları yaşamaktaydım. (5-6 gün boyunca ısınma vardı). Boşta işlemcim 60-65, CS:GO'da 95 derecelere kadar çıkıyordu. Her şeyi denedim. (termal macun değişimi dışında) en sonunda BIOS'u güncelleyerek bu değerleri düşürdüm ancak hala aklımda şüpheler bulunmakta. İşlemcim boşta 45-50 derece, CS:GO'da 65-70 derece civarı. Rainbow Six'te 70-75 derece civarı gezmekte. Render sürecinde de 75 derece üzerine çıkmıyor. Termal macunu ancak alabildim. Şu anki değerler normal midir? Termal macun değişimi yapmalı mıyım?(üşeniyorum biraz :D) (render işlerim genelde çok uzun sürmüyor. Oyun ve kısa süreli render için sıcaklık değerlerinin normal olması benim için yeterli olur.)

Bilgilendirme: Yaklaşık 9 aydır sıvı soğutmanın termal macunu bulunuyor.
Sistem:
Sıvı soğutma: NZXT Kraken M22 120 mm.
Not: Sistem toplanırken sıvı soğutma radyatörü egzoz fan yerine konulmuş. Egzoz fanı da ayrı bir şekilde yollanmış. Bundan da şüphelenmekteyim. Egzoz fanını kasanın üst kısmına yerleştireyim mi? Yoksa egzoz fanını eski yerine sıvı soğutma radyatörünü üst kısma mı monte ettireyim?

Konudan sonra BIOS güncellemesiyle sıcaklık sorunu düzelmişti şimdi bilinmedik bir nedenle yeniden patlayıverdi. Bilgisayarı dışarı çıkaramam COVID-19'a yakalandığım için karantinadayım.

Not: Push n pull tekniğini uygulayamadım, kasada fan için fazladan pin yeri yokmuş.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı