R5 5600X sistem mavi ekran vermeden kapanıyor

MuRaTZZZ

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,

Aylardır bu durumdan muzdaribim ve artık ne yapacağımı bilmiyorum, resmen çıldıracağım;

PSU: Seasonic focus GX-750W ATX 3.0 (PSU kaynaklı olabilir dedim, yeni aldım)
Mainboard: MSI B550 Gaming Plus.
CPU: Ryzen 5 5600X (CPU kaynaklı olabilir dedim, yeni aldım)
CPU cooler: Noctua NH-D15
GPU: EVGA RTX 3060.
RAM: Kingston DDR4 32 GB (2x16 GB) 3600 MHz Fury Beast (RAM kaynaklı olabilir dedim, yeni aldım)
M.2 SSD: Kioxia Exceria 500 GB NVMe SSD (bundan kaynaklı olabilir dedim HDD'ye işletim sistemini kurdum)
HDD: 1X 1 TB Seagate Barracuda - 1X 2 TB Seagate Barracuda.
Kasa: Lian Li.

-Güç kaynağı Corsair RM750Xden Seasonic focus GX-750W e geçtim güç kaynağından olabilir diye.
-İşlemci 3600Xden 5600X e yükselttim işlemciden kaynaklı olabilir diye.
-RAM'leri yeni değiştim Memtest86 yaptım.
-Statiktir temastır dedim dış kasayı değiştim.
-İşletim sistemini HDD'ye kurdum, disklerin hepsine test yaptım.
-GPU test yaptım.
-Defalarca temiz işletim sistemi kurulum yaptım, bütün donanım parçalarını temizleyip bağlantılarından emin olarak özenle monte ettim
-PC'ye bağlanan kabloyu bile değiştim, farklı odadan güç çektim, sadece PC bağlı bu prize.

Gerçekten kafayı yemek üzereyim artık. Güç kaynağından olmadığını ne yazık ki yeni güç kaynağı alıp bağladıktan 10 dakika sonra PC'nin reset atmasıyla şahit oldum.

Artık gerçekten ne yapacağımı bilmiyorum, mavi ekran bile vermiyor, minidump kaydı dahi yok...

Hocam geçmiş olsun sinir edici bir durum yasiyorsunuz, size yardimci olabilecek bilgiye sahip arkadaşlar destek verir umarım, Benim size önerim sistemden HDD'yi kaldirin, neden diye soracak olursaniz, size benzer bir sorun bu şekilde çözülmüştü

Bir süre sanki HDD'siz denemiştim ama iyi hatırlattınız onu da deneyeyim.
Şimdi tekrar reset attı aşağıdaki hataları vermiş

1712335549171.png

1712335566329.png

1712335518699.png

Üst üste flood yapıyorum ama bir arkadaş neredeyse benimle aynı sorunları yaşamış ve voltajı sabitleyerek çözmüş. @emirhan4141 Bunu bana tarif eder misin voltage ayarını nasıl yaptın acaba?

Son düzenleme:
Bir süre sanki HDD'siz denemiştim ama iyi hatırlattınız onu da deneyeyim.
Şimdi tekrar reset attı aşağıdaki hataları vermiş.

Eki Görüntüle 2159906

Eki Görüntüle 2159908

Eki Görüntüle 2159903

Üst üste flood yapıyorum ama bir arkadaş neredeyse benimle aynı sorunları yaşamış ve voltajı sabitleyerek çözmüş. @emirhan4141 bunu bana tarif eder misin voltage ayarını nasıl yaptın acaba?

Hocam Ryzen Master üzerinden de sabitleyebilirsin gayet basit şekilde. Veya BIOS'a girip de yapabilirsin YouTube'da video var BIOS voltajıyla alakalı cok basit bir işlem zaten. Ama benim o ayardan 1 hafta sonra resetler devam etti. Ekran kartım AMD idi NVIDIA ile değiştirdim 2 aydır sorunsuz kullanıyorum sürücü çokmesiymiş sorunum.

Hocam Ryzen Master üzerinden de sabitleyebilirsin gayet basit şekilde. Veya BIOS'a girip de yapabilirsin YouTube'da video var BIOS voltajıyla alakalı cok basit bir işlem zaten. Ama benim o ayardan 1 hafta sonra resetler devam etti. Ekran kartım AMD idi NVIDIA ile değiştirdim 2 aydır sorunsuz kullanıyorum sürücü çokmesiymiş sorunum.
Teşekkürler hocam cevap için. Bios üzerinden sabitledim 1.1 olarak. Bakalım henüz reset atmadı pc baya da zorluyorum şuan, inşallah çözüme kavuşur.

Geri
Yukarı