R5 5600X sistem OC sonrası çalışmıyor

Serhat Sarıkaya

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Vengeance 2x8 3200 MHz
İşlemci
R5 5600X
  • Anakart B450M HDV r4.
  • İşlemci R5 5600X.
  • RAM Corsair Vengeance 2x8 3200MHz.
  • Power Supply Frisby 600W.
  • Ekran kartı RX6600.
  • SSD Adata Legend 512.

Sistemim bu overclock yaptım 4.5GHz kadar denedim aksam calisiyordu. Kapattım sabah düğmeye bastım calismiyor. BIOS cikarttim gücü kesip statik elektriği almak icin RAM'leri söktüm. Taktım. İşlemci deistirdim fakat fayda yok BIOS sıfırlamak icin pinleri kısa devre yapacağım. Tornavida ile fakat bulamadım PSU yanmış mıdır? Kasa hiç tepki vermiyor koku yok. Ne olur yardım eder misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
2024-06-17_01-50-11.png

Herhangi bir metalle bu iki pini birbirine değdirip 5 saniye bekleyin.

Eki Görüntüle 2224441

Herhangi bir metalle bu iki PIN'i birbirine değdirip 5 saniye bekleyin.

Hocam denedim olmuyor prizdeyken de yaptım.
Güç kablosunu çıkarıp da yaptım olmadı.

Eki Görüntüle 2224441

Herhangi bir metalle bu iki PIN'i birbirine değdirip 5 saniye bekleyin.

Anakartta herhangi bir ışık yanmıyor bir tepki yok. RAM'leri çıkartıp kolonya ile sildim geri kuruladım, dediğiniz yöntemi uyguladım, işlemci değistim olmadı.

Dikkat ettim anakartın CPU besleyen VRM'lerinde soğutma yok. Belki anakartta MOSFET'ler de zarar görmüş olabilir.

2024-06-17_03-54-30.png

Dikkat ettim anakartın CPU besleyen VRM'lerinde soğutma yok. Belki anakartta MOSFET'ler de zarar görmüş olabilir.

İşin acayip tarafı bu işlemci stok 4.6Ghz ulaşıyor, konu sahibi OC ile 4.5Ghz yapmış.

Mantıken stok halde yanmadıysa şuan da yanmamaıştır ancak ne kadar voltaj verdiği büyük etken.

Yanlış bilgi
İşin acayip tarafı bu işlemci stok 4.6GHz ulaşıyor, konu sahibi OC ile 4.5GHz yapmış.

Mantıken stok halde yanmadıysa şu an da yanmamaıştır ancak ne kadar voltaj verdiği büyük etken.

Öyle olmuyor, PBO ile tüm çekirdekleri en fazla 4 GHz'i görüyor hadi soğutma iyiyse 4.1 olsun. Adam 4.5 GHz tüm çekirdekleri zorlamış, manuel OC'de güç yönetim sınırları deaktif hale geliyor EDC 135-140 Ampere kadar çıkabiliyor, TDP (PPT) 120 Watt, TDC ise 70 amperi görüyor aşağı yukarı. Bunlar çok yüksek değerler, anakart bu kadar akımı kaldıramadı büyük ihtimal.

Öyle olmuyor, PBO ile tüm çekirdekleri en fazla 4 GHz'i görüyor hadi soğutma iyiyse 4.1 olsun.
Yanlışın var, PBO açmasan bile all core 4Ghz üzerine kolayca çıkıyor.
Böyle bir şey demene şaşırdım, işlemci stok fanla bile 4.45Ghz görüyor.
asd.PNG

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 2224481
Silikon ve soğutma durumuna göre (kasa, oda sıcaklığı vs.) farklılık gösterebilir fakat 4.2'ye göre 300 MHz'lik ciddi fark var dediklerim yine doğru sayılır bence. Zaten adamın deli gibi ofset verebilmesinden anlaşılıyor fotoğrafta. Umarım anlatabilmişimdir ;)

Son düzenleme:
Bendede stok fanla işlemci yük testinde 4.4 görüyorken sıvı soğutma ile 3.9u görüyor en fazla bunun sebebi neden kaynaklı? 5600 var bende
Eki Görüntüle 2224481

Artı -1 Eksi
Geri
Yukarı