R5 5600X Valorant'ta 80 derece olması normal mi?

Sence yüksek sıcaklıkta çalışan bir işlemcimi daha çok yorulur düşük sıcaklıkta çalışan mı?
Elinizde herhangi bir veri var mi ? İki tane aynı işlemci birisi yük altındayken 65-70 derecelerde diğeri 80 derecelerde dolaşıyor ve bunların uzun süre kullanım testlerinde performans düşüşünün gösterildiği bir test yoksa sadece ezbere mi konuşuyorsunuz. İkinci olarak tekrardan belirtmek istedim 12400f bende olduğu icin ve 5600x te arkadaşlarımda olduğuna dayanarak bu tip performanslı işlemcilerin stok soğutucu ile bu dereceleri alması normaldir. 95 derecenin altında kalırsa stok soğutucu için sıkıntı yoktur.

İkinci olarak tekrardan belirtmek istedim 12400f bende olduğu icin ve 5600x te arkadaşlarımda olduğuna dayanarak bu tip performanslı işlemcilerin stok soğutucu ile bu dereceleri alması normaldir. 95 derecenin altında kalırsa stok soğutucu için sıkıntı yoktur.
Stok değerleri normal zaten, aksini demedim ancak işlemci zaten 95 derecelere çıktığında otomatik frekansı düşürür, performansı düşer ve sıcaklığı azaltmaya çalışır buda droplara yol açar.
Elinizde herhangi bir veri var mi ? İki tane aynı işlemci birisi yük altındayken 65-70 derecelerde diğeri 80 derecelerde dolaşıyor ve bunların uzun süre kullanım testlerinde performans düşüşünün gösterildiği bir test yoksa sadece ezbere mi konuşuyorsunuz.
Çekirdek puanları bunun için bir kanıt olabilir.
Bak burada daha serin çalışsın diye sıvı nitrojen döküyorlar ve dünya rekoru kırıyor işlemci.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Stok değerleri normal zaten, aksini demedim ancak işlemci zaten 95 derecelere çıktığında otomatik frekansı düşürür, performansı düşer ve sıcaklığı azaltmaya çalışır buda droplara yol açar.

Çekirdek puanları bunun için bir kanıt olabilir.
Bak burada daha serin çalışsın diye sıvı nitrojen döküyorlar ve dünya rekoru kırıyor işlemci.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Ben 65-70 vs 80 derece uzun kullanım diyorum. Siz peak değerini bulabilmek için yapılan sıvı nitrojenli videoyu atıyorsunuz. Ben varmak istediğim noktayı söyleyim daha kolay anlarsınız belki 80 derecelerde çalışırsa o işlemci ne performansını kısacak ne de zarar görecek.

Ben 65-70 vs 80 derece uzun kullanım diyorum. Siz peak değerini bulabilmek için yapılan sıvı nitrojenli videoyu atıyorsunuz. Ben varmak istediğim noktayı söyleyim daha kolay anlarsınız belki 80 derecelerde çalışırsa o işlemci ne performansını kısıcak ne de zarar görecek.

Zarar görecek diye bir şey demedim.
Performansı etkiliyor bunu kullanıcı yorumlarından görebilirsin.
İnternette bununla ilgili tam kaynak bulamadım ben kullanıcı yorumlarına göre konuşuyorum senin bahsedilen sıcaklıkları performansı etkilemediğine dair bir kaynağın var mı?

Performans düşmese bile zarar verebilir. Niye böyle bir polemiğe girdiniz ki. 60 derecelerde kullanmak varken niye 80 90'larda kullanılsın. Benim işlemcim 100e kadar dayanır senin işlemcin 80'de zortlar bilemeyiz. Garantici olmak lazım az buz paralar değil bunlar.

Zarar görecek diye bir şey demedim.
Performansı etkiliyor bunu kullanıcı yorumlarından görebilirsin.
İnternette bununla ilgili tam kaynak bulamadım ben kullanıcı yorumlarına göre konuşuyorum senin bahsedilen sıcaklıkları performansı etkilemediğine dair bir kaynağın var mı?
Şöyle bir videoda bir oyunda fps gösteriyor çok kısa ve detaysız ama videoda gösteriyor diye atıyorum. İkinci olarakta kendi deneyimim 12400f stok soğutucuda 95 dereceleri görüyordu ve bende se224xt alarak sıcaklığıma çözüm buldum. 95 derece tjmaxe oldukça yakın bir derece. 80 derece gayet uzak ve oyunlarda performans farkı yaşamayacak. Tabi arkadaş düzenli olarak evinde sentetik test yapıyorsa belki %5 lik fark oluşabilir :)

Şöyle bir videoda bir oyunda FPS gösteriyor çok kısa ve detaysız ama videoda gösteriyor diye atıyorum. İkinci olarak da kendi deneyimim 12400F stok soğutucuda 95 dereceleri görüyordu ve bende SE224XT alarak sıcaklığıma çözüm buldum. 95 derece tjmaxe oldukça yakın bir derece. 80 derece gayet uzak ve oyunlarda performans farkı yaşamayacak. Tabii arkadaş düzenli olarak evinde sentetik test yapıyorsa belki %5'lik fark oluşabilir :)

İşlemci ağırlıklı bir oyunda cidden fark oluyor internetten kaynak bulmak zor ama 80 derece güzel bir sıcaklık değil sınırda bir sıcaklık Ryzen 5000 serisi için.
Forumda bir sürü 5600'ü stok fan ile kullanıp sonradan soğutucu alan var aslında onların deneyimini alabiliriz.

Yeni konular

Geri
Yukarı