R5 5600X ve GTX 1070 sistemde düşük performans

Aliyuksell

Kilopat
Daha fazla  
Benzer konuyu daha önce de açmıştım ama maalesef ki uzun zaman olmasına rağmen donanım yenilememe rağmen hala istediğim sonucu elde edemedim.
Sistemim Ryzen 5 5600X - ASUS Prime B450 mk 2 - 8x2 16 GB 3200 MHz RAM - MSI GTX 1070 Gaming X - High Power eco br 600 watt 85+ PSU - Corsair Force MP510 M.2 NVMe SSD.

Kendi düşüncem şu, acaba sistemden yeteri kadar performans verim alamıyor muyum? Full server ve tüm modlarda sorun yok ama oyunun bazı modları işlemciye çok fazla yük bindiriyor. İnanması zor ama 5600X ile bile darboğaz yaşıyorum galiba. Çünkü işlemci ağrılıklı oyun.

Not: (sorun yaşadığım oyun veya oyunlara sistemim yetiyor. Chipset driverlarımı ASUS sitesinden indirip kurdum donanımım sağlam çünkü Battlefield 5'i tüm ayarlar Ultra da zerre darboğaz olmadan oynuyorum sadece çok ısındı mı anlık drop oluyor, o da normaldir. Bunu söyleme nedenim yardımcı olacak arkadaşlara bilgi amaçlıdır. Sorun yaşadığım oyunun optimizasyonu harika olmayabilir ama sistemimle aynı ya da çok yakın bir sistemle sorun yaşamadığını söyleyen çok oyuncu var.)

Anakarttan olur mu? En sonunda ondan şüphelenmeye başladım?
Tüm arkadaşların fikri önemli ama artık bıktığım için yetkin, uzman kişiler destek verirse sevinirim.

Son düzenleme:
Uzun araştırma sonucu tek çekirdek performansı iyi diye almıştım oysa 5600X i. Hatta en iyisi deniyordu.

Evet oyunla alakalı ona sözüm yok Warzone olsun Battlefield olsun bunlar yüksek bütçeli yapımlar tamam ama benzer sistemle benim oynadığım oyunda sorun yaşamayanların olması canımı sıkıyor.
Hocam açıkçası AMD bu AM4 soketi ile büyük atılım yaptı ve Intel'den daha ucuza benzer performansı verdi hatta geçti bazı alanlarda. Ancak ben yinede bilgisayar toplarken ve birisinin toplamasına yardımcı olurken Intel ve Nvidia gibi 'godaman' şirketlerin oyunları ve genel kullanımı parayı basarak ve baskı yapmak suretiyle kendi ürünlerine göre optimize ettirdiklerini düşünüyorum. Tabii her oyun ve program için geçerli değil bu ancak genel durum böyle sanırım.

5600X bence tek çekirdek performansı olarak gene gayet iyi bir işlemci. Fakat tek çekirdek kullanımlarında Intel oyun içi fark yaratıyor yani.

Doğrudur sağ ol gerçi bende bundan önce i7 7700 vardı aynı sorunu yine yaşıyordum.
Hocam açıkçası AMD bu AM4 soketi ile büyük atılım yaptı ve Intel'den daha ucuza benzer performansı verdi hatta geçti bazı alanlarda. Ancak ben yine de bilgisayar toplarken ve birisinin toplamasına yardımcı olurken Intel ve NVIDIA gibi 'godaman' şirketlerin oyunları ve genel kullanımı parayı basarak ve baskı yapmak suretiyle kendi ürünlerine göre optimize ettirdiklerini düşünüyorum. Tabii her oyun ve program için geçerli değil bu ancak genel durum böyle sanırım.

Aynen hocam aynı şeyi düşünüyorum istisnasız.

Geri
Yukarı