R5 5800X sistemde FPS düşüyor

xorax

Picopat
Daha fazla  
Merhabalar, öncelikle sistem parçalarım şu şekilde;
-AMD 5800X işlemci.
-Gigabyte X570 Gaming X anakart.
-Gigabyte 3070 Ti ekran kartı.
-Corsair 16 GB(8x2) 3600MHz CL16 RAM.
-Samsung 980 500GB(Windows kurulu) M.2 SSD.
-Samsung 980Pro 2TB(oyunlar için) M.2 SSD.
-Corsair 750 Watt 80+ Gold PSU.
-Corsair 4000X kasa.
-Corsair H100i Elite capeelix sıvı soğutucu.

Bilgisayarı haziran ayında aldım. 21 Ekim'e kadar herhangi bir sorun yaşamıyordum. Ancak bu tarihten sonra oynadığım bütün oyunlarda drop giriyor ve FPS inanılmaz düşüyor. Bazı oyunlarda daha başlangıçta düşük FPS'le başlıyorum. Oyunlar RDR2, Doom Eternal, detroid become human, Tom Clancy's Rainbow Six: Siege, ETS 2, Witcher 3. bu tarihte veya öncesinde yüklediğim ekstra program dosya vs. yoktur. Sadece indirdiğim oyunlar var onlarda Epic ve Steam'den indirdiğim orijinal oyunlar. Bilgisayarda antivirüs var. Antivirüs hem açık hem de kapalı iken denedim yine aynı. Donanımsal parçalarda bir sorun yok. Gevşek olma ihtimaline karşı kontrol ettim her şey yerinde takılı. Termal macunda yeni ve yeterli. Driverlar güncel durumda. Tüm bunlara rağmen bu sorunu neden yaşıyorum bilemiyorum. Sizlerden yardım bekliyorum. Fotoğraflardan 6 FPS olan detroid, 25 olan Doom Eternal.

IMG_20211021_222500.jpg
IMG_20211024_193734.jpg

Oyun ayarları tüm oyunlarda 2k ultra veya en yüksek hangisi ise o şekilde ayarlı. Ekran kartı kullanımı sürekli olarak o şekilde değil, drop girdiğinde öyle oluyor.
Detroid de ekran kartı kullanımı yerlerde sorun bu olabilir grafikleri yükseltip kullanımı arttırmayı deneyin Doom da ise CPU kullanımı düşük.
Başka yardım edecek biri var mı acaba?

Son düzenleme:
Amd güncel x570 chipset yüklü mü ve nvidia driver güncel mi ? Eğer değilse yüklemeyi deneyebilirsin. Ayrıca anakart bios güncel değilse onuda güncelleyebilirsin. Amd işlemcilerde eğer bilgisayarı güç tasarrufu moduna alırsan işlemci hızını 1.7 ghz gibi bir değere düşürür eğer öyle ise yüksek performansa alabilirsin. Pc boşta iken arka planda işlemci ve ekran kartını kullanan gizli bir program olabilir. Hiç biri olmaz ise temiz bir format atmayı deneyebilirsin.

Geri
Yukarı