R5 7600X işlemci durduk yere 26 derece birden ısınıyor

sefa acar

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Msı Pro B650M-A Wi-Fi 6400MHZ
Amd Ryzen5 7600x
Kingston Fury 32gb (2×16) 5200MHZ
Amd RX570 4gb Strix
Sharkoon Coolzero 750W
Cooler Master Ml240L V2 sıvı soğutma
Dark diamond mesh kasa
İyi günler dostlarım, çok büyük bir sıkıntım var. Bilgisayarı toplayalı 1 sene falan oldu ve öyle çok kullanan biri değilim. GTA V falan oynuyorum ve video falan izliyorum sadece. 2 ay önce falan bir sorun fark ettim. Bilgisayar çalışırken film falan izlerken durduk yere radyatörün fanları devirleniyor ve ses çıkarıyor. Sonra kontrol edeyim dedim MSI Afterburn'den bir baktım işlemci durduk yere ısınıyor hem de 25 derece falan birden yani. Normalde 38 derecede falan çalışan işlemci boştayken 64-68 görüyor anlık. Direk UEFI format attım bilgisayarımın içini falan temizledim ki zaten düzenli olarak temizlerim. Ama sorun yine devam ediyor. Bilgisayarı açıyorum ve hiçbir uygulamaya girmeden kontrol panelini açıyorum arkada hiçbir uygulama çalışmazken sorun yine devam ediyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Screenshot 24.04.2024 21_42_38.png

Bilgisayarımın özellikleri.
MSI Pro B650M-A Wi-Fi 6400MHz.
AMD Ryzen 5 7600X.
Kingston Fury 32 GB (2×16) 5200MHz.
AMD RX570 4 GB STRIX.
Sharkoon coolzero 750W.
Cooler Master ML240L V2 sıvı soğutma.
Dark Diamond mesh kasa.
M.2 SSD 1TB.
2 tane de SATA var biri 450GB diğeri 110GB.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci Boost'u açıksa anlık yükselmesi normal bence, arka planda kısa bir işlem falan yapılıyordur bende de oluyordu. Fanlar çok rahatsız ediyor o durumda, BIOS'tan fan step up ayarları var onu 3-5 saniye arası bir şey yap keyfine göre tamamen sessiz rahat kullanırsın.

İzlediğiniz film (yani video) AV1 codecli olabilir. RX570 AV1 çözemez bu yüzden bu işi işlemci yapar. Bu yüzden yük oluşur, sıcaklık oluşur ve radyatör fanlarınız canlanır.

İzlediğiniz film (yani video) AV1 codecli olabilir. RX570 AV1 çözemez bu yüzden bu işi işlemci yapar. Bu yüzden yük oluşur, sıcaklık oluşur ve radyatör fanlarınız canlanır.

Keşke sadece film izlerken olsa, dediğim gibi bilgisayar boştayken ve arka planda herhangi bir uygulama açık değilken de yapıyor.

Aynı işlemci var. Arka planda işlem yapınca misal güncelleme filan indirip yüklenirken boşta olsa bile anlık ısı yükselip düşüyor. 7600X e has bişey değil normal durum.

Yeni konular

Geri
Yukarı