R5 M330 Fortnite Anlık FPS Düşüşü

Enesxdd

Kilopat
Herkese merhaba öncelikle arkadaşlar. Ben "Fortnite" oynamaya başladım ancak bir sorunla karşılaştım. Minimum sistem gereksinimlerini karşılıyor mu diye bir siteden baktım. Siteye göre karşılıyordu. Oyunda da aslında çok bir FPS problemi yok ancak FPS drop problemi çok fazla. RAM takviyesi yapsam bu sorun çözülür mü? Çünkü youtube'dan izlediğim bir çok videoda oyun 5 ile 7 GB arası RAM tüketiyor, bende ise sadece 4 GB var.

Kullandığım sistem:
AMD A8 7410 APU 2.2 GHz
4 GB RAM
AMD R5 M330 Ekran Kartı

Düşündüğüm çözümler içerisinde 8 GB'lik bir RAM takviyesi yapmak var. Bu takviye işe yarar mı sizce? Tekrar belirtiyorum, oyunda FPS 40 60 arası oynanır bir biçimde değişiyor ancak arkamı kontrol etmek için mouseyi çevirdiğimde birden 2 saniyelik bir donma oluyor. Arada büyük şehirlere girince donma oluyor. RAM takviyesiyle bu sorunlar çözülür mü?

Eğer çözülmez ise bir de masaüstü bilgisayarım var. Onda GT730 ekran kartı, 4 GB RAM var. Bu RAM takviyesi sorunu çözmez ise masaüstümün anakartına uyumlu olan Quad Core Q9400 gibi bir işlemci alabilirim.
Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler. Bir de en etkili yöntem hangisi olacaktır? Dizüstüme RAM takviyesi mi, masaüstüme işlemci yükseltmesi mi? Tekrardan teşekkürler.

Herkese merhaba öncelikle arkadaşlar. Ben "Fortnite" oynamaya başladım ancak bir sorunla karşılaştım. Minimum sistem gereksinimlerini karşılıyor mu diye bir siteden baktım. Siteye göre karşılıyordu. Oyunda da aslında çok bir FPS problemi yok ancak FPS drop problemi çok fazla. RAM takviyesi yapsam bu sorun çözülür mü? Çünkü youtube'dan izlediğim bir çok videoda oyun 5 ile 7 GB arası RAM tüketiyor, bende ise sadece 4 GB var.

Kullandığım sistem:
AMD A8 7410 APU 2.2 GHz
4 GB RAM
AMD R5 M330 Ekran Kartı

Düşündüğüm çözümler içerisinde 8 GB'lik bir RAM takviyesi yapmak var. Bu takviye işe yarar mı sizce? Tekrar belirtiyorum, oyunda FPS 40 60 arası oynanır bir biçimde değişiyor ancak arkamı kontrol etmek için mouseyi çevirdiğimde birden 2 saniyelik bir donma oluyor. Arada büyük şehirlere girince donma oluyor. RAM takviyesiyle bu sorunlar çözülür mü?

Eğer çözülmez ise bir de masaüstü bilgisayarım var. Onda GT730 ekran kartı, 4 GB RAM var. Bu RAM takviyesi sorunu çözmez ise masaüstümün anakartına uyumlu olan Quad Core Q9400 gibi bir işlemci alabilirim.
Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler. Bir de en etkili yöntem hangisi olacaktır? Dizüstüme RAM takviyesi mi, masaüstüme işlemci yükseltmesi mi? Tekrardan teşekkürler.

Selamlar. Öncelikle Low-End notebook ile Fortnite oynayan, bahsettiğiniz konu ile yakından ilgili ve bilgili birisi olarak elimden gelen yardımı yapmaya çalışacağım.

Tavsiyelerime başlamadan önce şunu belirteyim; Fortnite'a 15.02.2018'de gelen v2.5.0 güncellemesi ile grafikler yerle bir oldu. Bununla alakalı Fortnite forumunda, redditte 2 günde binlerce konu açıldı. Örnek olarak buradaki konu. 1080Ti ekran kartıyla oynayan insanların 60 fps'e kadar düşmesi durumu gayet açıklar vaziyette.

Demem o ki, v2.5.0 güncellemesinden sonra 6 ekran kartlı mining rigleri bile kullansanız FPS drop olayını yaşayacaksınız. Epic Games olaya el atana kadar. Yani daha sağlıklı testler için bu güncellemenin geri alınmasını beklemeniz gerekiyor.

Gelelim tavsiyelerime. 4 GB RAM Fortnite oynamak için yetersiz. 'Erken Erişim'de olan bir oyun olduğundan, henüz optimize edilmiş bir oyun değil. Sayısız hata, bug, verimsizlik, donanım kaynaklarını korkunç derecede kullanma var şuan oyunda. Dolayısıyla, aynı zamanda işlemciye de yükleniyor. Sizin işlemciniz de yetersiz. Ekran kartınıza darboğaz yapıyor.

Kaldı ki masaüstü bilgisayarınızdaki ekran kartınız R5 M330'a göre daha fazla performansa sahip.

Notebook'unuzdaki ekran kartını değiştiremeyeceğinizi düşünerek ve CPU ile aynı zamanda RAM yükseltmesine ihtiyacınız olduğundan dolayı net olarak tavsiyem, masaüstü bilgisayarınıza 4 GB RAM takviyesi yapıp toplam 8 GB RAM ile 4 cores 8 threads, min 2.3 veya 2.4 GHZ bir işlemci takmanız durumunda sorunsuz bir şekilde Fortnite deneyimi yaşayabilirsiniz.

Şiddetli tavsiyem, o notebook'a yatırım yapmamanız yönünde. Yükseltmeleri yaptığınız takdirde ortaya çıkacak olan ısınma, güç yetersizliği gibi problemleri hesaba katarsak daha vahim bir tablo ortaya çıkarabiliriz.

Bütün sorularınızı elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım.

Bende de sizin sisteminizin aynısı var sadece bendeki ram 8 gb ancak sizdeki sorunların aynısı bende de var. Bu arada ben ssd de taktım bilgisayara, o fps droplarında düşme gibi bir durum yok maalesef ki, ssd oyun içinde çok bi değişiklilik sağlamaz varsa bi dropları düzeltir ama dediğim gibi değişen bir şey yok. Bu arada ben gamebooster programı da kullanıyorum. Gamebooster programı sayesinde oyunu açmadan önce bilgisayar 800 mb ram kullanıyor hale geliyor sonra oyun açıldığında bu ram kullanımı 4 gbları görüyor tabi.

Oyun içinde ne zaman kalabalık bir yere gitsem fps 15-20 lerde. Yalnız takılıp loot yapabileceğim bölgelerde 60 fps'i gördüğüm oluyor. İşin saçma yanı da bu neredeyse 40 fps lik düşüşler aşırı saçma ve can sıkıcı. Baya sevdiğim bi oyun ama her girdiğimde bu sebeplerden soğuyorum oyundan. Bu aralar rules of survival oyununun pc versiyonuna sardım, fazla sistem istemiyor zaten kurulum dosyası da 1 gb kadar. Battle royale ihtiyacımı gideriyor en azından :)

Bu arada benim sistemde fortnite'ın nasıl olduğuna dair bi video çekip youtube a attım, istersen özelden gönderebilirim yasak değilse tabi.

Bende 8gb ram var intel i5 7200 ve Amd R5 M330 var ama belli bir süreden sonra oyun kasıyor ve sonra yine düzeliyor ekran kartı ayarlarını söyler misin acaba

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı