R7 1700X'ye nasıl OC yapılır?

Sadullah

Kilopat
Makaleler
4
Yer
Bahçelievler
Daha fazla  
Arkadaşlar selam,

Sistemim şu şekilde;

R7 1700X işlemci.

B450M S2H anakart.

G.Skill 3200MHz 2x8 16 GB RAM.

Corsair 550W PSU.

RTX 3060 ekran kartı.

1080p 144Hz monitör kullanıyorum ve çoğu oyunda ekran kartım yüzde 60'ı geçmiyor ki bu da darboğaz yaratıyor. İşlemci soğutucum stok değil şu an stok ayarlarda 3.5GHz'de 55 60 Derece'de çalışıyor yük altında. Her ayarı deniyorum 3.9 yaptım 1.4v veya 1.375 voltaj veriyorum yok sistem bir süre sonra kapanıyor. 3.7'de bile kapanıyor. R5 5600X alana kadar bununla idare etmem lazım 10 FPS artış bile beni rahatlatır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart işlemcinizi sınırlandırıyor maalesef. X370 ya da X470 yonga seti ile daha iyi OC deneyimi elde edebilirdiniz. Mevcut durumda ise kapsamlı olarak tüm ayarları ince eleyip sık dokumanız lazım. Voltaj ile hız stabilitesini sağlamak için en alt seviyeden başlayın. Örneğin işlemci temel frekansı ile 1.15V kombinasyonu ile yola çıkın. Gerisi size kalmış.

Anakart işlemcinizi sınırlandırıyor maalesef. X370 ya da X470 yonga seti ile daha iyi OC deneyimi elde edebilirdiniz. Mevcut durumda ise kapsamlı olarak tüm ayarları ince eleyip sık dokumanız lazım. Voltaj ile hız stabilitesini sağlamak için en alt seviyeden başlayın. Örneğin işlemci temel frekansı ile 1.15V kombinasyonu ile yola çıkın. Gerisi size kalmış.
Hocam saçma bir şekilde 1.275V ile 3.7 ghz nasıl çalıştıramam ya :D Millet bu voltaj ile 3.9 rahat çalıştırıyor. Neyde yanlış yapıyorum onu anlayamıyorum.

Dediğim gibi her ayarı ince ayarlamanız lazım. İleri seviye ayarlar olan LLC gibi ayarlara (tabi anlıyorsanız) bakmalısınız.
Konudan bağımsız olarak;
Ryzen 7-9 serisi için X serisi anakart
Ryzen 3-5 serisi için B serisi anakart
Kullanmalarını öneriyorum. Çok daha dengeli oluyor bu kombinasyonlar.

Dediğim gibi her ayarı ince ayarlamanız lazım. İleri seviye ayarlar olan LLC gibi ayarlara (tabi anlıyorsanız) bakmalısınız.
Konudan bağımsız olarak;
Ryzen 7-9 serisi için X serisi anakart
Ryzen 3-5 serisi için B serisi anakart
Kullanmalarını öneriyorum. Çok daha dengeli oluyor bu kombinasyonlar.
İşin sıkıntısı anakart arayüzleri. Youtube rehberlerine bakıyorum ama gigabyte ile yapan bu modelde neredeyse kimse yok.

Macun önemli. Bir de her işlemci aynı voltajda çalışmaz. Bellekleri 3400 yapmayı deneyin. Bir de voltajdan kapanıyorsa macun dandiktir veya silikon kalitesi düşüktür.

Bu arada işlemciyi satarsanız kaça bırakırsınız? Ben AM4'e geçeceğim de şuan elimdekileri satmakla uğraşıyorum.

Kullandığınız anakart B450 için taban seviyede. O sebepten anakartınız temel seviye OC yapabilir. Üstünü kaldırabileceğini (Özellikle bu işlemciyle) sanmıyorum.

Macun önemli. Bir de her işlemci aynı voltajda çalışmaz. Bellekleri 3400 yapmayı deneyin. Bir de voltajdan kapanıyorsa macun dandiktir veya silikon kalitesi düşüktür.

Bu arada işlemciyi satarsanız kaça bırakırsınız? Ben AM4'e geçeceğim de şuan elimdekileri satmakla uğraşıyorum.
Hocam 1800tl'ye verebilirim.
Kullandığınız anakart B450 için taban seviyede. O sebepten anakartınız temel seviye OC yapabilir. Üstünü kaldırabileceğini (Özellikle bu işlemciyle) sanmıyorum.
Belirli bi ayar önerir misin? En azından 3.7 ghz için.

Geri
Yukarı