R7 240 OBS FPS düşüşü

279006

Hectopat
İyi geceler arkadaşlar, öncelikle sistemim şöyle,
Anakart: MSI B550-A Pro
İşlemci: R9 5900X
RAM: 2x8GB 3200MHz 16CL
Ekran kartı: R7 240 (Evet kötü biliyorum :) değişecek )
Benim şöyle bir sorunum var, yayın ya da kayıt fark etmeksizin FPS düşmesi yaşıyorum, FPS düşmesi bana yansımıyor fakat yayın ya da kaydettiğim videoda çok bariz bir şekilde fark ediliyor.
Yayın:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

1651191480457.png

Kayıt ayarları:

1651191472133.png

Videolarda görüldüğü üzere FPS sabit, işlemciye yük binmiyor.
Göründüğü kadarıyla sorun olmaması gerekiyor ama işin uzmanı değilim, bilgisi olanlar yardımcı olursa çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
VSYNC'yi kapatın. Yük binsin ekran kartına. Ve yayını ekran kartından değil işlemciden alın. Çünkü o ekran kartı zaten oyuna ancak yetebiliyor.

V-SYNC kapalı da RivaTuner ile 60'a sabitledim, sınırsız yapınca yırtılmalar falan oluyor 60FPS hissiyatı yok oluyor ve değişen bir şey olmuyor drop konusunda. Yayını da işlemciden veriyorum zaten, ekran kartından veremem öyle bir ayarı da yok sanırım.

Maalesef düzelmedi.

V-SYNC kapalı da RivaTuner ile 60'a sabitledim, sınırsız yapınca yırtılmalar falan oluyor 60FPS hissiyatı yok oluyor ve değişen bir şey olmuyor drop konusunda. Yayını da işlemciden veriyorum zaten, ekran kartından veremem öyle bir ayarı da yok sanırım.

Maalesef düzelmedi.
Ayarlarda bir sorun olabilir. Çünkü; belirli aralıklarla donuyor dediniz ve ekrana değil yayına işliyor. Ekran kartı da olabilir sorun. Bilemiyorum maalesef.

Ayarlarda bir sorun olabilir. Çünkü; belirli aralıklarla donuyor dediniz ve ekrana değil yayına işliyor. Ekran kartı da olabilir sorun. Bilemiyorum maalesef.

Yok hayır, donuyor demedim. Yayın ya da video kayıt sonrası izlediğimde FPS 60 iken birden bire 60'ın altına iniyor, akıcılığı gidiyor. Konuda paylaştığım video ve yayın kayıtlarına baktıysanız anlaşılıyor, oradaki FPS düşüşleri bana yansımıyor ama ben oynarken 60'ın altına inmiyorum.

Ekran kartımdan dolayı olabilir büyük ihtimalle dediğiniz gibi.
Sorunu hallettim, game capture ile Valorant'ı yakalamaya çalışırken siyah ekran oluyordu mecbur tüm ekran ile kaydediyordum. Siyah ekran sorunun çözdüm ve game capture ile kaydettim, herhangi bir FPS drop görmedim. Tüm ekranı kaydederken FPS drop olması da normal değil bence ama neyse, çözüm buldum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı