R7 250 GTA 5 Düşük FPS Sorunu

Vincent Vega

Hectopat
Daha fazla  
Kingston HyperX 8 GB x2 1866 MHz RAM
AMD Athlon II x4 860k İşlemci
Asus AMD Radeon R7 250 2GB 128 bit Ekran kartı

Bu sistemle GTA 5 en düşük ayarda 50 60 FPS oynamam gerektiğini düşünüyorum fakat 30'a 25'e kadar düşebiliyor. Bilgisayarın bakımlarını tam yapıyorum, neden böyle acaba? Bilgisi olan var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:

Bu sistemle GTA 5 en düşük ayarda 50 60 FPS oynamam gerektiğini düşünüyorum fakat 30'a 25'e kadar düşebiliyor. Bilgisayarın bakımlarını tam yapıyorum, neden böyle acaba? Bilgisi olan var mı?
İşlemci kaynaklı olabilir diye düşünüyorum.

Athlon II x4 860k işlemci ve Radeon R7 250 yine
Amd nin APU su A10-7870K ile birebir bir sistem.
( Apu içerisindeki işlemci ve dahili gpu.birçok kaynakta böyle geçiyor.)

Düşük ayarlada 1080p de max 35-40 fps gibi alırsınız diye düşünüyorum. En iyi performans için sürücülerinizin güncelliğinden emin olun . Oyun sırasında arkaplandaki uygulamalara dikkat edin. Şunuda inceleyebilirsiniz.Oyun içi grafik ayarları yapma adına size yardımcı olacaktır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Darboğaz yapıyor mu peki? CPU kullanımı %100 iken GPU kullanımı %75 in altındaysa darboğaz yapmış olur.
Meseleyi her zaman o şekilde değerlendirmemek lazım. Dediğim gibi sistem Amd nin Apusu 7870K ile birebir aynı sayılır. Koskoca AMD darboğaz yapan bir Apu çıkarmaz diye düşünüyorum. Grafik ayarlarını artırarak yada çözünürlük yükselterek Gpu kullanımı artırılabilir. Bu referans bir durum olmaz. Oyundan oyuna görede değişebilir. Ekran kartlarının işlem kabiliyetleri işlemcilere kıyasla daha karmaşık ve güçlü sayılabilir. Yeni oyunlarda bu olay düşünülerek ekran kartına daha fazla yük bindiren oyunlar geliştirilmektedir.

Meseleyi her zaman o şekilde değerlendirmemek lazım. Dediğim gibi sistem Amd nin Apusu 7870K ile birebir aynı sayılır. Koskoca AMD darboğaz yapan bir Apu çıkarmaz diye düşünüyorum. Grafik ayarlarını artırarak yada çözünürlük yükselterek Gpu kullanımı artırılabilir. Bu referans bir durum olmaz. Oyundan oyuna görede değişebilir. Ekran kartlarının işlem kabiliyetleri işlemcilere kıyasla daha karmaşık ve güçlü sayılabilir. Yeni oyunlarda bu olay düşünülerek ekran kartına daha fazla yük bindiren oyunlar geliştirilmektedir.
GTA 5 sadece ekran kartına yüklenmiyor.

Zaten bunu ima eden birşey söylemedim. Bu çıkarımı nerden yaptınız? Gta da DX 12 desteği olsaydı anlatmaya çalıştığım durum yani daha az işlemci kulanımı ve daha fazla ekran kartı kullanımı söz kunusu olabilirdi. Bahsetmeye çalıştığım ortak bir iş yükünün paylaşılması değil. İşlemci ve ekran kartı arasındaki iletişim.

Win 10 işletim sistemi kullanıyorsan Xbox kısmından dvr seçeneğini kapatman olcak zira bu ayar oyunlarda ekstra yük bindiren bir seçenek

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı