R7 260X Sistem GTA 5 oyunda gece olunca FPS düşmesi

Makaleler
21
Oyunda gündüzleri gayet iyi performans alırken geceleri özellikle ekrana büyük şehir manzarasını alınca FPS büyük düşüşe uğruyor. Sadece şehir değil küçük kasabaları da alınca oluyor. Sadece gece olup ışıkların yanması yeterli FPS düşüşü için. Sorunun kaynağını bir türlü bulamadım, gündüzleri ortalama 60-80 FPS alıyorum. Video kaydı almayı isterdim ama FPS'yi çok düşürdüğü için sadece SS alabildim. Diğer oyunlarda GTA 5 kadar çok yüksek bir düşüş söz konusu olmadı. Ayrıca işlemci çekirdek hızlarının da tam 3700 MHz de çalışmadığını fark ettim.

20180426224208_1.jpg
20180426224215_1.jpg
20180426224236_1.jpg
20180426224305_1.jpg
20180426224316_1.jpg
20180426224321_1.jpg

2200G 3.7 GHz işlemci
R7 260X ekran kartı
8 GB RAM
Ekran kartı sürücüsü : 18.2.1
Güncel arkadaşlar. Çözünürlük 768p. Grafiklerin çoğu en yüksek, advanced ayarlar kapalı, MSAA kapalı. Windows sürümüm 1803.

Son düzenleme:
Ekran kartınızda hala iş var ama çözünürlükleri düşürseniz sorun çözülebilir. Ama alabiliyorsan GTX 1050 Tİ almanı öneririm.

Çözünürlük 768p zaten very high civarlarında 60, 80 FPS alıyorum genelde.
Sorunun büyük şehir manzaralarında kaynaklanıyor olması VRAM yetersizliğini işaret ediyor. Bu konu size grafik ayarları hakkında yardımcı olabilir;

Grand Theft Auto 5'e Nasıl İnce Ayar Çekilir? - Technopat

Dediğiniz gibi VRAM olabilir çünkü kart 2048 MB oyun 2300 civarı kullanıyor, RAM yettiği için RAM'den çalsın diye aşmıştım. Eve gidince deneyeceğim.
Sorun çözülmedi FPS hala düşüyor, kafayı yiyeceğim. Ekran kartından olduğunu düşünmüyorum bu kadar büyük bir düşüşün, yazılım kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Ekran kartı sürücüsünden şüpheleniyorum. 18.2.1 kullanıp oyunlarda sorun yaşayan var mı ? FPS düşünce ortada ne GPU ne de CPU kullanımı kalıyor.
Sorunu buldum gibi, su kalitesini normale alınca FPS 30 yerine 45-50 civarına düşüyor. Diğer ayarların hiçbiri FPS'e etki etmiyor sadece su kalitesi etkiliyor. Ama neden böyle bir şey oluyor anlamadım.

Son düzenleme:
Ben aynı sıkıntıyı yaşıyorum very high ayarlarda (ultrada deil) msaa kapalı 1080p ekran kartımın 4GB rami var sadece 2300MBına yaklaşık kullanıyorum kullanıyorum. 45-50FPSten 17-20 arasında gidip geliyor fps.
Çözünürlük 768p zaten very high civarlarında 60, 80 FPS alıyorum genelde.

Dediğiniz gibi VRAM olabilir çünkü kart 2048 MB oyun 2300 civarı kullanıyor, RAM yettiği için RAM'den çalsın diye aşmıştım. Eve gidince deneyeceğim.
Sorun çözülmedi FPS hala düşüyor, kafayı yiyeceğim. Ekran kartından olduğunu düşünmüyorum bu kadar büyük bir düşüşün, yazılım kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Ekran kartı sürücüsünden şüpheleniyorum. 18.2.1 kullanıp oyunlarda sorun yaşayan var mı ? FPS düşünce ortada ne GPU ne de CPU kullanımı kalıyor.
Sorunu buldum gibi, su kalitesini normale alınca FPS 30 yerine 45-50 civarına düşüyor. Diğer ayarların hiçbiri FPS'e etki etmiyor sadece su kalitesi etkiliyor. Ama neden böyle bir şey oluyor anlamadım.
Yanlış bilmyorsam ekran kartı ramleri normal ramlerden çok çok daha hızlı. O yüzden ramden kaynaklanıyor olma ihtimali hala var.

@Aras Özkaymakçı Su ayarını normale alınca 50 civarlarına düşmeye başladı, normalde 25-30 oluyordu ama bu hala bir sorun. Sular çamur gibi görünüyor. VRAM ile alakası yok. Diğer ayarların hiçbiri 40-50 FPS götürmüyor su ayarı kadar.
Ama suyu düşürünce bi anlamı kalmıcak ama yapıcaz artık bi şey kalmadı. Arkadaşla yat kullanırdık sırf su ayarları fullde diye :D.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı