R7 265 Sistem Uyumu

@aslantechnopatcı
Dostum öncelikle sana üslubuna dikkat etmeni öneririm. Zira ceza alabilirsin. Şuan seni uyardığım için ben de ceza alabilirim. Fakat burada arkadaşlar sana güzel bir dille sistem tavsiyesi ederlerken sen böbürlenerek daha iyisini biliyormuşsun gibi cevaplar vermeye kalkışmışsın. Eğer ki daha iyisini biliyorsan, her öneriye böyle kibirli bir şekilde tepki vereceksen, neden konu açma gereği duyuyorsun? Madem en iyisini sen biliyorsun ve aklında ki sistem daha cazip gelmiş, o zaman topla kardeşim bize neden soruyorsun? :)

Öncelikle iyi bir bütçen var (2200TL) ve bu bütçeye Skylake toplanır ve 7-8 sene sonra tekrar güncellerim dediğin halde Haswell işlemci alıyorsun. Bu bir saçmalıktır. DDR3 sistemler bırak 7-8 seneyi 2-3 sene sonra eskimeye başlayacak. Ee tabi sonuçta sen alışıksın geriden gelmeye orası ayrı. Bu zamanda bile Pentium 4 ile idare ediyorum da 7-8 sene sonra Haswell ile neden idare edemeyeyim? Diye düşünebilirsin. Haklısın.

O yüzden sana son tavsiyemi yapıyorum. İster dikkate alırsın, ister almazsın. Ama bu işlerde bilgi ve tecrüben yoksa ve kafana eseni yaparsan, bu sefer de pişman olursan, sonra gelip burada ağlama.
  • R9 380 daha performanslı ve ileriye dönük olduğu için doğru bir seçim. Ondan yana lafım yok.
  • İşlemciyi en az i3 6100 yapmalısın (Skylake-DDR4). Zaten DDR4 seçersen Anakart ve Ram'i de ona göre değişmek zorundasın. Güncel ve daha performanslı olduğu için DDR4 tavsiye ediyorum.
  • HDD 1TB Caviar Blue seçersen ön belleği yüksek olduğu için Toshiba'dan daha iyi performans gösterir.
  • Son olarak 16GB Ram oyun performansına hiç bir katkı sunmayacaktır. Oyun değil de Render işleriyle uğraşıyorum dersen onu bilemem. O yüzden Ram'in fazla olması boşa masraf ve gereksiz gösteriştir. Çok gerekliyse de ileride alırsın bir tane daha 8GB Ram olur biter.
İyice bir düşün taşın, araştır ve kararını ona göre ver. Burada kimse sana yanlış bir tavsiyede bulunmamış. Ama senin kafanda belirlemiş olduğun sistem çok yanlış. Bunu bil :)

İyi Sosyaller.

Vermiş olduğun cevaptan dolayı teşekkür ederim @ottomans58 . Burada böbürlendiysem, birilerini kıracak davranışlarda bulunduysam özür dilerim. Ben alıcıyım, tüketiciyim ve haliyle benim için en iyi olanı seçmeye çalışıyorum. Ben hayatımda hiç bir zaman bilgisayar için ağlamadım, ağlamam dostum. :) Ram konusunda haklılığınızı bugün birkaç konuyu takip etmem sonucu anlamış oldum. Rami 8 tek modül tercih edeceğim. Ekran kartım r9 380 4gb olucak. Ancak işlemci tavsiyenizden memnun olmadığımı dile getirmek isterim. İ5 düşünüyorum. :)

Ve kafamdaki sistemde şu :

ASUS H81M-C H81 DDR3 SATA3 GLAN USB3 1150p 16x
8 GB DDR3 1600 MHz SOĞUTUCULU HI-LEVEL
INTEL CORE I5 4460 3.2GHz 6MB (VGA)1150p
1TB TOSHIBA 7200RPM SATA3 32MB DT01ACA100
SAPPHIRE R9 380 4GB DDR5 256Bit NITRO DUAL-X OC
EZCOOL K9-720B ATX KASA SiYAH PEAK 650W
Toplam : 2.218,40 TL
Daha önceki yorumlarımdan birinde de bahsetmiştim. Oksid bilişimde 64mb önbelleğe sahip hard disklerin hepsi sata6. Benim anakartımda sata3 yazıyor, uyumsuzluk olurmu? Olmazsa onlardan bitane bakacağım ve 2-3 sene sonra bir 8lik ram daha almayı düşünüyorum. :)

Ancak sizin dediğinizi gibi skylake toplamak istediğimde :

GIGABYTE B150M-D2V DDR3 S+V+GL 1151p
INTEL SKYLAKE I5 6400 3.30Hz 6MB(VGA) 1151p
ASUS STRIX-R9380-DC2OC 256Bit 2GB GAMING 16x
Toplam : 2.408,96 TL oluyor ve bütçemi zorluyor. Ancak bunu almaya gayret edeceğim. Alamazsam 4460 yapacak bişey yok. :)

(Tekrar belirtmemde fayda var, üslubum konusunda birilerini incittiysem ve kötü konuştuysam tekrar özür dilerim. Amacım kesinlikle bu değildir, belirtmek isterim.)

Son düzenleme:
Vermiş olduğun cevaptan dolayı teşekkür ederim @ottomans58 . Burada böbürlendiysem, birilerini kıracak davranışlarda bulunduysam özür dilerim. Ben alıcıyım, tüketiciyim ve haliyle benim için en iyi olanı seçmeye çalışıyorum. Ben hayatımda hiç bir zaman bilgisayar için ağlamadım, ağlamam dostum. :) Ram konusunda haklılığınızı bugün birkaç konuyu takip etmem sonucu anlamış oldum. Rami 8 tek modül tercih edeceğim. Ekran kartım r9 380 4gb olucak. Ancak işlemci tavsiyenizden memnun olmadığımı dile getirmek isterim. İ5 düşünüyorum. :)

Ve kafamdaki sistemde şu :

ASUS H81M-C H81 DDR3 SATA3 GLAN USB3 1150p 16x
INTEL CORE I5 4460 3.2GHz 6MB (VGA)1150p
SAPPHIRE R9 380 4GB DDR5 256Bit NITRO DUAL-X OC
Toplam : 2.218,40 TL
Daha önceki yorumlarımdan birinde de bahsetmiştim. Oksid bilişimde 64mb önbelleğe sahip hard disklerin hepsi sata6. Benim anakartımda sata3 yazıyor, uyumsuzluk olurmu? Olmazsa onlardan bitane bakacağım ve 2-3 sene sonra bir 8lik ram daha almayı düşünüyorum. :)

Ancak sizin dediğinizi gibi skylake toplamak istediğimde :

GIGABYTE B150M-D2V DDR3 S+V+GL 1151p
INTEL SKYLAKE I5 6400 3.30Hz 6MB(VGA) 1151p
ASUS STRIX-R9380-DC2OC 256Bit 2GB GAMING 16x
Toplam : 2.408,96 TL oluyor ve bütçemi zorluyor. Ancak bunu almaya gayret edeceğim. Alamazsam 4460 yapacak bişey yok. :)

(Tekrar belirtmemde fayda var, üslubum konusunda birilerini incittiysem ve kötü konuştuysam tekrar özür dilerim. Amacım kesinlikle bu değildir, belirtmek isterim.)

Benim de amacım kimseyi kırmak değil sadece yanlış gördüğüm bir şeyleri kendi prensibim olarak uyarmak istedim. Ben de seni kırmak maksadıyla söz söylemedim eğer ki kırdıysam kusura bakma. Konuya dönecek olursak 2.200TL'ye i5 6400 ve R9 380'li sistem şuan için toplanabiliyor. Dilersen şu sisteme bir göz at derim.
upload_2016-1-18_10-8-22.png

Teşekkür ederim. Değerlendireceğim @ottomans58. Güzel sistem olmuş, fena değil. Gönül isterdi ki 4gb versiyonunu alıyım ekran kartının ama buda beni fazlasıyla idare edecektir. 1. önceliğim yukardaki 2408TL'Lik i5 6400 skylake olan sistemi almaya çalışmak olucak. Ancak olmazsa sizin önerdiğiniz sistemi alacağım. Teşekkürler... :)

Son düzenleme:
Teşekkür ederim. Değerlendireceğim @ottomans58. Güzel sistem olmuş, fena değil. Gönül isterdi ki 4gb versiyonunu alıyım ekran kartının ama buda beni fazlasıyla idare edecektir. 1. önceliğim yukardaki 2408TL'Lik i5 6400 skylake olan sistemi almaya çalışmak olucak. Ancak olmazsa sizin önerdiğiniz sistemi alacağım. Teşekkürler... :)

Ekran kartlarında bellek miktarı en önemsiz şeydir kafana takma onu :)
Güncel GPU'su ile en son çıkan oyunları rahatlıkla yüksek ayarlarda oynatır bu kart. Bellek miktarı monitör sayısı arttıkça dikkate alınması gereken bir unsurdur. Zaten bir tane monitör kullanacağını varsayarak 2GB'ın bile fazla geleceğini söylüyorum :)
Onun haricinde ayarlar çok çok üst seviyeye çıkarsa grafikler belleği işgal edebilir.

Ekran kartlarında bellek miktarı en önemsiz şeydir kafana takma onu :)
Güncel GPU'su ile en son çıkan oyunları rahatlıkla yüksek ayarlarda oynatır bu kart. Bellek miktarı monitör sayısı arttıkça dikkate alınması gereken bir unsurdur. Zaten bir tane monitör kullanacağını varsayarak 2GB'ın bile fazla geleceğini söylüyorum :)
Onun haricinde ayarlar çok çok üst seviyeye çıkarsa grafikler belleği işgal edebilir.

Sipariş verildi. Sistemi aldık. :)

i5 4460 3.2 Ghz HD4600 Box
Powercolor R9 380 4GB
16 GB Kingston HyperX D3 1600mhz (2x8)
Seagate 1TB 3.5 7200rpm 64mb
Aerocool V2X 600W Red Edition Kasa

Windows 10 mu yoksa Windows 7 Ultimate 64Bit mi önerirsiniz? Aslında profil fotoğrafınızdan cevap belli ancak yinede sorayım dedim. :)

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı