R7 2700X sistem kernel Power 41 ve mavi ekran hatası

Guenhyvar

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar,

Son 1 aydır her sabah yaşadığım bir sorun hakkında sizlere danışmak istiyorum.
Gün içerisinde bilgisayarımı kullanırken bir sorun ile karşılaşmıyorum fakat sabahları bilgisayarı açtıktan sonra donuyor ve yeniden başlıyor.
Yeniden başladıktan sonra sorun yaşamadan bilgisayarımı kullanabiliyorum. Konuyla ilgili video linki burada.

Olay görüntüleyiciyi kontrol ettiğimde kernel Power 41 ve volmgr 161 aldığımı gördüm.
Bu kapanmalar sırasında minidump oluşmuyor fakat çok nadir de olsa bilgisayarı kullanırken aldığı mavi ekran hatalarının (WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR) minidump dosyasını ekliyorum.
Minidump1 Minidump2
Event log

program.png

Bu hatayı temiz bir format atmadan önce alıyordum. Format attıktan birkaç gün sonra hatayı almaya devam ettim. Oyun oynarken vs. bir sorun yaşamıyorum.

Denediğim yöntemler;
  1. DDU ile ekran kartının temiz kurulumu.
  2. OCCT Power testi.
  3. Stres testi.
  4. Temiz format.
  5. HDD ve SSD kontrolü.
  6. Windows ayarlarında ve güç yönetiminde değişiklikler.
  7. powercfg.exe /hibernate off.
  8. Aygıtların güncel sürücülerini kurdum.
  9. Windows'un son güncellemesindeyim.
  10. BIOS Update'lerini yaptım.
  11. XMP on/off
Bilgisayar özelliklerim;

AMD Ryzen 7 2700X.
Gigabyte GV-N2060OC-6GD RTX 2060 6G GDDR6.
Gigabyte B450M S2H AMD B450 DDR4 M.2 mATX.
T-Force Vulcan Z Red 2x8 GB DDR4 3200 MHz.
512 GB XPG SX6000 PRO M.2 PCI-e aSX6000PNP-512GT SSD.
Seagate Barracuda 1TB 3.5" 7200RPM 64MB cache SATA 3 sabit disk ST1000DM010.
Gamepower GP-650 apfc 14cm 80+(bronz) 650W PSU.

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ve önerilerinizi bekliyorum.
Teşekkürler.

Bilgisayara Xbox kolu bağlıyorsun. Bağlama. Bağlamaman lazım. En önemli olan Xbox kolu.

DISM Aracıyla Windows 10 Onarma Rehberi - Technopat DISM komutlarını uygula.

Ekran kartı sürücünü bir daha temiz kur. OCCT ile VRAM testi yap.

Xbox Game Bar veya Xbox ile olan her şeyi devre dışı bırak.

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Gerekli aksiyonları alıp sizleri durumdan haberdar edeceğim.
Merhabalar,

Son durum hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum.
Tavsiyelerini dinledim ve gün içerisinde gerekli işlemleri yaptım.

Akşam Valorant oynamak için Client'ı açtığımda 1.1 GB olan güncellemesini yaparken Login bilgilerimi giriyordum çok kısa bir sürede bilgisayarım dondu ve mavi ekran hatası aldım.
Tekrar belirtmek isterim başka oyunlarda sorun yaşamıyorum ve gün içerisinde saatlerce bilgisayarımı kullandım.
Sonrasında bilgisayarım açıldı ve Valorant'ı yeniden başlattım. Aynı hatayı aldıktan sonra Windows düzgün başlatılamadı ve güvenli modda Valorant rapor dosyalarını yedekledim. Sonrasında güncel bir Windows 10 yükledim. Driver güncellemelerini yaptım ve kullandığım uygulamaları tekrar kurdum. Şu anda bilgisayarımda Valorant yüklü değil. Sabah bilgisayarımı açtığımda sorun yaşamadım.

Bununla ilgili Valorant'a ticket (#59879769) attım. Benimle aynı sorunu yaşayabilecek kişilerin uğraşmaması adına son durumu sizler ile paylaşmak istedim. Riot Games'in destek ekibi sorunu inceledikten sonra sonucu sizler ile paylaşacağım.

Geri
Yukarı