R7 2700X ve GTX 1060 Darboğaz

Amd ryzen işlemcilerde çok sorun oluyor. İşlemci saf güç olarak güçlü fakat yazılım olarak geride kalıyor. Optimize sıkıntılı Amd'nin yazılım optimize olarak destek vermesi lazım. Ben sattım kurtuldum daha da almayı düşünmüyorum en azından iyi bir yere gelene kadar. İşlemciniz oyunda kaç ghz değerinde çalışıyor.

Orijinal deneme sürümü windows 10 kurdum bilgisayara sürücü versiyonu olarak 391.01 yükledim. Call of Duty WWII oyununda 60 FPS sınırı varmış fakat en yüksek ayarlarda ekran kartı kullanımım da hiçbir problem yoktu tam yükte çalışıyordu. PUBG de test ettiğimde ise bir öncekine göre fps artışı sezdim. En yüksek ayarlarda ekran kartım %95 civarı çalıştı fakat çok fazla çatışılan yerlerde yer yer %20-25 GPU kullanımı kayıplar gördüm. Önce en düşük ayarlarda sonra ise orta ayarlarda ki fps değerlerimin afterburner üzerinden ekran görüntüsü aldım. İşlemcim 4.1 GHz olarak, %25 yük civarı çalışıyor. Monitörüm Viewsonic XG2401 144 Hz 1ms. Son olarak sorunum çözülmedi diyebilirim ... :confused:

-tata.PNG

Hocam, işlemci kullanımınız %100'yken ekran kartı kullanımınız düşükse darboğaz vardır. DDU yardımıyla ekran kartı driverlarınızı silip en güncel driverları kurmayı deneyebilirsiniz. İsterseniz PUBG güncelleyip ultra ayarlarda CPU ve GPU kullanımımı atabilirim. R5 2600X ve GTX1060 6G kullanıyorum.

Hocam, işlemci kullanımınız %100'yken ekran kartı kullanımınız düşükse darboğaz vardır. DDU yardımıyla ekran kartı driverlarınızı silip en güncel driverları kurmayı deneyebilirsiniz. İsterseniz PUBG güncelleyip ultra ayarlarda CPU ve GPU kullanımımı atabilirim. R5 2600X ve GTX1060 6G kullanıyorum.
İşlemci kullanımım %20 ile %25 civarı geziyor. CPU ve GPU kullanımını atarsanız cidden çok sevinirim. Oyunlarda çok fazla fark etmiyor. En düşük ve orta ayarlarda test yapıp atarsanız çok güzel olur teşekkürler ... :) Dediğiniz gibi DDU yardımı ile sürücüyü kaldırıp yeni kurduğum işletim sisteminde en son çıkan sürücüyü deneyeceğim.

Son düzenleme:
Başka oyunda oyun içi değerleri gösteren ekran görüntüsü verir misin böyleydi şöyleydi falan demeden direkt o sıradaki ekran görüntüsünü at.

İşlemci kullanımım %20 ile %25 civarı geziyor. CPU ve GPU kullanımını atarsanız cidden çok sevinirim. Oyunlarda çok fazla fark etmiyor. En düşük ve orta ayarlarda test yapıp atarsanız çok güzel olur teşekkürler ... :) Dediğiniz gibi DDU yardımı ile sürücüyü kaldırıp yeni kurduğum işletim sisteminde en son çıkan sürücüyü deneyeceğim.
Frostpunk'ta en ıvır zıvır dolu şehirim ile Very High ve Low ayarlarda V-Sync kapalı yaptım. Oyun neredeyse VRAM'i tamamen dolduruyor onu fark ettim. Umarım yardımcı olabilmişimdir. (=

Very High:
Ayarlar=Very High.jpg Kullanım=Very High Usage.jpg

Low:
Ayarlar=Low.jpg Kullanım=Low Usage.jpg

Frostpunk'ta en ıvır zıvır dolu şehirim ile Very High ve Low ayarlarda V-Sync kapalı yaptım. Oyun neredeyse VRAM'i tamamen dolduruyor onu fark ettim. Umarım yardımcı olabilmişimdir. (=

Very High:

Low:
Yardımcı olduğunuz ve emek verdiğiniz için çok teşekkürler. Kendi sistemim ile karşılaştıracağım ...

@Badmobil İşlemci ile alakası yok dikkat edersen sorun ekran kartının düşük kullanımı.
Ekran kartının düşük kullanımı gayet işlemci ile alakası var. Hatta bunu test videolarında görebilirsiniz. İşlemci oyunlardaki mesela 80 fps aldığını varsayalım. İşlemci bu kare oranını saniyede 80 kere tekrar yaparak işliyor. Ekran kartı ile sürekli alışveriş halinde işlemci bu hıza yetişemezse fps oranını düşürmeye çalışır. Bu durumda ekran kartında kullanımı düşme durumu yaşanır. Şayet Amd ve İntel işlemciye sahibim malesef Amd işlemcide bu durumu yaşadım. Aynı donanım da Amd r5 2600 ile gpu kullanımı %77-92 arası düşüp yükseliyordu. İntel işlemciye geçtim. Bu durumda ekran kart kullanımım %97-99 oldu. Ekran kartından tam performans alabildim. Bu durum Fps yi haliyle etkiledi.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı