R7 3700X için X370 vs B450

X370 zaten sıfır bulmanız çok zor, ikinci elde de Ryzen 3000 için BIOS güncellenmiş olması lazım. Eski bir chipset, RAM frekanslarının bile 3000 serisinin desteklediği değerlere çıkabileceği şüpheli. İlla X serisi alacaksanız X470 alın bari.

Niye bu kadar üzgün aldım? Ben de biliyorum B550 önermeyi ama arkadaş ucuz bir şey arıyor gibi gözüküyor.

OC yapacak mısınız? Ya da 4. nesile upgrade falan edecek misiniz?

Ryzen 7 3700x işlemciye A520 kart önerdiğiniz için üzgün aldınız. Bütçe darsa alırsın B450 S2H olur biter, A520 alıp neden overclock veya underclock kapısını kapatsın, OC yapmasa bile voltaj düşürecek belki. Ryzen işlemcilerin fabrika çıkışı voltaj değerleri çok kararsız. A520 chipset ile hiçbir ince ayar yapamadan kullanırsınız. Kaldı ki güç beslemesi tek 8 pin olacağı için güç konusu zaten sorun yaratmaya müsait olacak. O chipset Ryzen 3 serisi veya alt seviye APU işlemciler için, High end işlemci o anakarta takılmaz.

X370 zaten sıfır bulmanız çok zor, ikinci elde de Ryzen 3000 için BIOS güncellenmiş olması lazım. Eski bir chipset, RAM frekanslarının bile 3000 serisinin desteklediği değerlere çıkabileceği şüpheli. İlla X serisi alacaksanız X470 alın bari.

Ryzen 7 3700X işlemciye A520 kart önerdiğiniz için üzgün aldınız. Bütçe darsa alırsın B450 S2H olur biter, A520 alıp neden overclock veya underclock kapısını kapatsın, OC yapmasa bile voltaj düşürecek belki. Ryzen işlemcilerin fabrika çıkışı voltaj değerleri çok kararsız. A520 chipset ile hiçbir ince ayar yapamadan kullanırsınız. Kaldı ki güç beslemesi tek 8 pin olacağı için güç konusu zaten sorun yaratmaya müsait olacak. O chipset Ryzen 3 serisi veya alt seviye APU işlemciler için, High end işlemci o anakarta takılmaz.

8 Pin 3950X'e bile yetiyor. 3700X'e mi yetmeyecek. Benim A520 önerme sebebim B450'nin düşük özellikli modelleri yerine eğer Wi-Fi falan istiyorsa A520 alabilir diye önerdim. Voltaj konusunda haklısınız ama dediğim gibi 8 pin 3950X'e bile yeten bir besleme.

8 Pin 3950X'e bile yetiyor. 3700X'e mi yetmeyecek. Benim A520 önerme sebebim B450'nin düşük özellikli modelleri yerine eğer Wi-Fi falan istiyorsa A520 alabilir diye önerdim. Voltaj konusunda haklısınız ama dediğim gibi 8 pin 3950X'e bile yeten bir besleme.

Birçok B450/X470 anakartın bile önerilmediği, hatta bazı X570 anakartların bile VRM'leri yetersiz kalacağı için ek soğutmalara ihtiyaç duyulurken yarın bir gün 3950x alırsanız A520'ye takmayı denersiniz.

Kağıt üzerinde takılabiliyor olması bunun mantıklı olduğunu göstermiyor. "Kağıt üzerinde" kullandığımız işlemciler 7.0 GHz frekanslara da çıkabiliyor o zaman diyebiliriz ki hadi hepimiz işlemcilerimizi 7.0GHz'e overclock edelim, nasıl fikir?

Birçok B450/X470 anakartın bile önerilmediği, hatta bazı X570 anakartların bile VRM'leri yetersiz kalacağı için ek soğutmalara ihtiyaç duyulurken yarın bir gün 3950X alırsanız A520 takmayı denersiniz.

Kağıt üzerinde takılabiliyor olması bunun mantıklı olduğunu göstermiyor. "Kağıt üzerinde" kullandığımız işlemciler 7.0 GHz frekanslara da çıkabiliyor o zaman diyebiliriz ki hadi hepimiz işlemcilerimizi 7.0GHz'e overclock edelim, nasıl fikir:

Ben A520 yeterli demedim 3950X için. 8 pin yeterli dedim. Çünkü 8 pin bağlantılar 300W verebiliyor ve 3950X'i 300wtan fazla çekecek kadar fazla OC yapanı şuana kadar görmedim.
Ki burada 3700X'den bahsettiğimizden dolayı 8 pin her türlü yetecektir. A520 anakart ile sorunsuz çalışacaktır. Ama voltaj ayarları konusunda haklısınız yine de stok halde oyun oynayacak biri için çok büyük bir sorun olmaz tahminimce.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı