R7 3700X + Wraith Prism için termal macun önerisi

kaiser soze

Kilopat
Makaleler
3
İyi günler.

Yaklaşık 14 aydır başlıktaki işlemciyi stok soğutucu ve sanırım onun üzerinde gelen macunla kullanıyordum. Montajı İncehesap yapmıştı. Anakartım Asus'un doğru düzgün BIOS güncellemesi verememesi sebebiyle arızalandı ve servise gönderdim. Parçaları sökerken termal macunu da temizledim. Anakart geri geldiğinde iyi bir macunla tekrar toplayacağım. Bu forumda birisi macun tavsiyesi istediğinde hemen Arctic Mx-4, veyahut budget SATA SSD için Apacer, Patriot gibi ürünler kullanan kullanmayan herkes tarafından muhakkak tavsiye ediliyor. Ben de bu önerilere kulak verdim. Kağıt üstünde de 8 W/mk iletkenlik ve fiyat olarak da iyi gözüküyor. Ancak evvelki hafta eski notebook bilgisayarı verdiğim tamirci bana masaüstü için Cooler Master Mastergel Pro almamı tavsiye etti. Fiyatı bana fazla geldiği gibi miktarı da az ve termal iletkenliği yaklaşık olarak aynı gözüküyor. Aynı vatandaş bana kule tipi soğutma almamı da tavsiye ediyor. Veyahut hesaplı birşey istersen diye Thermaltake UX100 gösterip (?) bundan da alabilirsin dedi. Gözüktüğü gibi değil çok iyi dedi. Wraith Prism olduğunu özellikle belirttim ama bu tavsiyeler tuhafıma gitti.

Bütçe: ~50₺
Ryzen 7 3700x w/Wraith Prism (en son 1,23v @4200 MHz kullanıyordum)
Asus TUF X570-plus
Corsair Carbide Spec Delta

Şu an bütçeme yakın fiyatta Mx-4 4gr mevcut olup öncelikli olarak onu düşünüyorum. Sizce Mastegel Pro veya başka macun için bütçemi zorlamam gerekir mi? Veyahut kule tipi soğutucu çok mu gerekli. Ben gerekirse hızı düşürürüm.

MX-4 yeterlidir. Bu ürünün çakmaları mevcut, bilindik yerlerden almanızı öneririm.

Aynı işlemciyi kullanıyorum, dediğiniz her iki macunu da kullandım mastergel pro dan daha çok memnun kaldığımı söylebilirim; daha uzun ömürlü , az fark da olsa daha performanslı.. eğer bürçenizi çok zorluyorsa mastergel almasanız da olur. bütçeniz zorlanmıyorsa mastergel i tercih edin

Yeni konular

Geri
Yukarı