R7 5800X boşta yüksek sıcaklık

Anakartım Gigabyte Aorus B550 Elite kasam ise Asus Tuf Gaming GT301
Bahsettiğiniz testleri nasıl yapacağımı bilmiyorum.
Yorumuna katılmıyorum çünkü burada işlemci ömrü devreye giriyor hem işlemcim nroamlden daha kısa ömürlü olacak hem de daha hızlı performans kaybı yaşayacak.

AIDA64 indir, onda Araçlar sekmesi var, orada Sistem Kararlılık Testi'ni bulacaksın. Karşına birkaç seçenek gelecek, bunlardan sadece Stress FPU tikli kalmalı. Sonrasında alt kısımdan Start bas testi başlat. 20 dakika sonrasında da oradaki sekmeler yardımıyla bana Power, Voltage, Temperature ve Clock değerlerini söyle.

Bunu 65 dereceyle mi yaşayacak hocam? Hiçbir kaybınız olmaz o derecelerden merak etmeyin. Ömrü falan da kısalmaz. O dereceler gayet normal bir işlemci için.

65 çok yüksek değerler değil ki ama yine de siz bilirsiniz ben sadece yorumumu belirttim.

En sağdaki Statistic kısmından hepsini görebilirsiniz. En sağlıklı testlerden biri olacaktır.

@Silinen üye Yapmamız gereken işlem OC değil, GHz ve voltaj ayarı. Düşük voltajda yüksek GHz elde etmeye çalışmak.

Mesela işlemcinin boost frekansı 4.7 GHz. O frekansı gidip 1.45V ile çalıştırıyor CPB açıkken. Ama sen onu elle ayar yapıp (silikondan silikona değişir) 4.7 GHz 1.3V, 1.27V falan tutturabilirsen sıcaklıklar gözle görülür şekilde düşüyor.

İşlemcinin kendi boost frekansı olan 4.7 GHz üzerine çıkmaya çalışmıyoruz yani.

O işlemci boost ile 4.8 GHz görebilen bir işlemci hocam. Ben 5900X ile 4950 MHz görebiliyorum. Manuel OC ile 0.5 GHz civarı kaybı olacak yüksek ihtimal. İşlemci platinum silikon değilse 1.3V gibi bir değerde boost frekansa çıkmaz kolay kolay. 5000 serisi zor OC alıyor. 3000 serisi gibi 1.1V 4.2 GHz falan verilmiyor öyle maalesef. 4.3-4.4 GHz alır ortalama bir silikon dediğiniz voltajlarda, üstü şans tamamen. Bu arada beni yanlış anlamayın OC konusundaki bilginizi az çok biliyorum forumda fakat ben de oldukça ilgiliyim bu işlere. Reddit'i alt üst etmeme rağmen tatmin edici bir OC örneği bulamamıştım, ondan otoda bıraktım. Tabii bazı çok şanslılar 1.3V ile All Core 4.8-4.9 GHz almış. Öyle silikon varsa kesinlikle denenir.

3000 serisi daha kötü. 3600'lerin çoğu çöp silikon.

5600X'lerin çok oynak işlemci olduğunu biliyorum. 4.7-4.8 GHz'ye 1.2V ile rahatça çıkanlar var. 5800X'in silikonunu henüz denemedim, ben de aldım bakalım ne olacak.

20 üretimli özellikle SUT ve SUS serileri efsaneydi hocam. 1.24V ile 4.5 GHz kullanıyordum 3600'ü. 3600XT kalitesinde silikonlar vardı yani. Eski üretim 3600'ler için doğru dediğiniz. Tamamen şans, umarım güzel değerler yakalarsınız Ben de bir ara deneyeceğim bakalım ne olacak, konuşuruz sonuçları isterseniz bir konu açmayı planlıyorsanız. Hayırlı olsun işlemciniz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…