R7 7700X vs R5 7600X

CüneyttK

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisi
Arkadaşlar yeni bir sistem topluyorum. Yeni bir sistem toplamışken AM5 toplayayım dedim şu an bir tek işlemci kaldı ve onu ne alacağıma bir türlü karar veremedim ve bu 2 islemci arasında ara kaldım sistemim bu şekilde; NZXT 510Flow kasa, MSI Carbon Wi-Fi B650, 16x2 CL 36 6000MHz RAM, AK620 kule tipi soğutucu, 1TB M.2 SSD, ekran kartı 3080 Ti. Monitör 1080p 1440p daha karar veremedim.

Uzun süre upgrade yapmadan kullanmayı düşünüyorsan 7700X al işini görür, ama ben olsam 7500f alıp yeni nesil çıktığında güncellerim.

Arkadaşlar yeni bir sistem topluyorum. Yeni bir sistem toplamışken AM5 toplayayım dedim şu an bir tek işlemci kaldı ve onu ne alacağıma bir türlü karar veremedim ve bu 2 islemci arasında ara kaldım sistemim bu şekilde; NZXT 510Flow kasa, MSI Carbon Wi-Fi B650, 16x2 CL 36 6000MHz RAM, AK620 kule tipi soğutucu, 1TB M.2 SSD, ekran kartı 3080 Ti. Monitör 1080p 1440p daha karar veremedim.
Hocama 7500F işlemci alın ve o artan paranın bir kısmı ile ak620 soğutucu almak yerine linkini attığım sıvı soğutmayı alın. Ayrıca b650 almak yerine atacağım X670 anakartı ve ramleri alabilirsiniz.

Asus Rog Strix X670E-A Gaming Wi-Fi AMD AM5 DDR5 ATX Anakart Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Bu sayede ilerde yeni nesil işlemcilerle dahi çok uyumlu çalışacak b650 anakarttan daha kaliteli bir anakart ayrıca daha iyi soğutma sağlayacak soğutucu ve daha yüksek frenkans daha iyi ram sahibi olacaksınız. İlerde AM5 platformu bitene kadar da istediğiniz işlemciyi takıp devam edebilirsiniz bu sayede.

Hocama 7500F işlemci alın ve o artan paranın bir kısmı ile AK620 soğutucu almak yerine linkini attığım sıvı soğutmayı alın. Ayrıca B650 almak yerine atacağım X670 anakartı ve RAM'leri alabilirsiniz.

Asus Rog Strix X670E-A Gaming Wi-Fi AMD AM5 DDR5 ATX Anakart Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Bu sayede ileride yeni nesil işlemcilerle dahi çok uyumlu çalışacak B650 anakarttan daha kaliteli bir anakart ayrıca daha iyi soğutma sağlayacak soğutucu ve daha yüksek frenkans daha iyi RAM sahibi olacaksınız. İleride AM5 platformu bitene kadar da istediğiniz işlemciyi takıp devam edebilirsiniz bu sayede.

Hocam o soğutucuya baktım pek bir fark yok testlerde ayrıca anakartı ben aldım 8400 TL'ye.

Hocam o soğutucuya baktım pek bir fark yok testlerde ayrıca anakartı ben aldım 8400 TL'ye.
Hocam ozaman bilemem ama şunu demem gerekir uzun kullanımlarda her zaman sıvı soğutmalar daha performanslı olur. Kule tipi soğutucuların performansı zamanla içine giren toz vs daha çok bakım istemekte. O yüzden alabiliyorsanız attığım sıvı soğutmayı alın.

Hocam o zaman bilemem ama şunu demem gerekir uzun kullanımlarda her zaman sıvı soğutmalar daha performanslı olur. Kule tipi soğutucuların performansı zamanla içine giren toz vs daha çok bakım istemekte. O yüzden alabiliyorsanız attığım sıvı soğutmayı alın.

Hocam bence tam tersi sıvı soğutmalar ömrü kısa ben o yüzden kule tipi soğutucu alıyorum sıvı soğutucular pompadan patlıyor 2 yıl sonra. Elimde Lian Li galahad 240mm var birden performansı düşmüştü pompada sıkıntı var herhalde.

Uzun süre upgrade yapmadan kullanmayı düşünüyorsan 7700X al işini görür, ama ben olsam 7500F alıp yeni nesil çıktığında güncellerim.

Evet uzun süre uprade düşünmüyorum.

Hocam bence tam tersi sıvı soğutmalar ömrü kısa ben o yüzden kule tipi soğutucu alıyorum sıvı soğutucular pompadan patlıyor 2 yıl sonra. Elimde Lian Li galahad 240mm var birden performansı düşmüştü pompada sıkıntı var herhalde.

Evet uzun süre uprade düşünmüyorum.
Hocam arza çıkmış olabilir ama sıvı soğutucular en az 5 sene sorunsuz çalışması gerekir. Sizinki arzalanmış olma ihtimali yüksek.

Yeni konular

Geri
Yukarı