R7 7735HS vs i7 12700H

8keyd

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar,

Bu işlemcilerden hangisi iyidir
R7 7735HS 8/16 20 MB.
i7 12700H 14/20 24MB.

ASUS laptop alacağımda tercihlerde bu ikisi var sizce hangisi daha güçlüdür?

Sadece işlemciye odaklanırsak i7 olan daha üstün olacaktır zaten sanal çekirdek sayısı olarak da üstün. Fiyat olarak da Ryzen modelden daha pahalı olacaktır. Ama tabii sistemin diğer bileşenleri de önemli. Buna ek olarak senin sistemi oyun için almak istediğini varsayarsak işlemciden ziyade ekran kartını değerlendirmen daha mantıklı olur bence.

Sadece işlemciye odaklanırsak i7 olan daha üstün olacaktır zaten sanal çekirdek sayısı olarak da üstün. Fiyat olarak da Ryzen modelden daha pahalı olacaktır. Ama tabii sistemin diğer bileşenleri de önemli. Buna ek olarak senin sistemi oyun için almak istediğini varsayarsak işlemciden ziyade ekran kartını değerlendirmen daha mantıklı olur bence.
Ekran kartı 4060 alıcam. Ama işlemcide fps bakımından büyük bir etken bundan dolayı konuyu açmak istedim

Kullanma alanım ise unity, oyunlar, çok az da olsa photoshop ve after effect

Hocam diğer bileşenler neler?
Rtx 4060 8gb ram

Hatta modeli söyliyim asus tuf a15 r7 7735hs rtx 4060 yazarak bulabilirsin

30000TL gibi ama ASUS düşünüyorum diğer markalara çok tercih etmiyorum özellikle Acer Monster exalibur MSI(pahalı olduğu için :D)

Bir de Ryzen Intel'e nazaran daha mı sorun yaratır.

Yok hocam niye sorun yaratsın.

Yok hocam niye sorun yaratsın.
Öyle konuşmalar duymuştum ısınıyo vs

Öyle konuşmalar duymuştum ısınıyo vs
Ryzen işlemcilerde bazı güzel özellikler var yani uygulamalar var. Mesela ryzen işlemciler de ryzen controller system uygulamasını indirdiğin zaman işlemcinin hangi watta veya hangi mhz de nasıl çalışmasını gerektiğini ya da en fazla kaç dereceye kadar çalışmasını ayarlayabileceğin bir programdır.

Bende halihazırda 5600h kullanıyorum ancak bazı oyunlarda cpu 93 dereceleri görüyor. Bende ryzen controller den maksimum 85 dereceye ayarlıyorum o dereceyi geçmiyor. Keza belirli bir wata göre de ayarlayabilirsin. Bu sebeple ryzen bence biraz daha ön planda olmalı. Ancak intellerde çok güçlüdür ama iyi ısınırlar. Ben yine laptop alacak olsam ryzen işlemcili seçerdim muhtemelen.

Ryzen işlemcilerde bazı güzel özellikler var yani uygulamalar var. Mesela Ryzen işlemciler de Ryzen Controller System uygulamasını indirdiğin zaman işlemcinin hangi watta veya hangi MHz de nasıl çalışmasını gerektiğini ya da en fazla kaç dereceye kadar çalışmasını ayarlayabileceğin bir programdır.

Bende halihazırda 5600H kullanıyorum ancak bazı oyunlarda CPU 93 dereceleri görüyor. Bende Ryzen Controllerden maksimum 85 dereceye ayarlıyorum o dereceyi geçmiyor. Keza belirli bir wata göre de ayarlayabilirsin. Bu sebeple Ryzen bence biraz daha ön planda olmalı. Ancak Intel'lerde çok güçlüdür ama iyi ısınırlar. Ben yine laptop alacak olsam Ryzen işlemcili seçerdim muhtemelen.

Yani ben Intel olan versiyonu beklemeyeyim diyosunuz. Aslında bende Ryzen'e sempatim var. Zaten aman aman da performans farkı olmaz diye düşünüyorum.

Teşekkürler fikriniz için.

Yeni konular

Geri
Yukarı