R9 290 Overclock

aykutcolos

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Amd catalyst control center girdigimde perfotmans cpu gücüne tıklıyorum. Önüme cpu işlemci hızı çıkıyor.
Ne işe yarar?
1400mhz ve 3800mhz yazıyor. Bunu 3800mhz 3800mhz yapsak işlemci zarar görür mü?
Ve oyunlarda etkili olur mu? Performans artar mı? Bana anlatırsanız sevinirim.

Peki saat ayarı var GPU sizce yükseltmeli miyim? Bellek saati r9 290 ekran kartı var. Güç limiti gpu saati yükseltsem bozulur mu? Maksimum fan hızı var. 40'da sizce kaç yapmalıyım? Yükseltsem ekran kartına fayda yada bozar mı?

R9 290'a şuan için Hız Aşırtma yapmak saçmalıktır. Kartın Garantisi dolsun sonra yaparsınız. Zaten 2 - 3 sene sonra OC yapmaya ihtiyaç duyacak. O yüzden öyle bırakın kalsın.

SypeR arkadaşıma katılıyorum. Garantisi bittikten sonra yapmalısın. Ben Catalyst Center'i bir kere kullandım ve bende bir sorun olmadı. Yinede garantisi bitmeden yapma.

Zaten kart gayet yeterli. Overclock hakkında da bilgiye sahip değilsiniz. Hiç uğraşmayın derim, kart oyunlarda FPS açısından yeterli.

Fan hızını arttırmanın hiç bir sakıncası yok. SAdece çekeceği voltaj yükselecek ve çıkan ses artacak. Onun dışında bir götürüsü yok.

Voltaj arttırımı dışında OC de yapabilirsin. Ha ne gerek var orası arkadaşlarca tartışılmaya başlanmış yukarıda zaten. Çok istiyorsan OC yap bir iki benchmark skoru kaydet. Sonra stabil hale geri çekersin. Ya da olur da 290'ı zorlayacak bir oyun buldun "şimdi görürsün" deyip mahalleden arkadaşları toplar bakarsın icabına ;)

OC ile kartın ömrünü biraz kısaltmış olursun sadece. Sporcunun doping alması gibi. Aldığı dönemler performansı yüksektir. Ancak dopingin sağlığa katkısı yoktur ;) 15 yıl gidecekse 10 yıl gider.. Ha bundan 5-10 yıl sonra r9 290'ı naparsın onunla oyun mu oynarsın onun planını da var sen yap artık.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı