R9 380 için 75 Hz vs 144 Hz monitör

despo

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Her zaman aradığım cevapları bulurum Technopat'ta ama ilk kez diğer başlıklarda bulamadım. Yeni monitör alacağım ama kafam çok karıştı. İncelemelerde orta seviye kasa için 75 Hz monitörler tavsiye edilmiş ama benim kasam ve ekran kartım hangi seviyede?

Kısaca FX-8350 işlemci, 16 GB RAM, SSD, 1000 Watt PSU ve linkteki ekran kartı R9 380 mevcut. Ve de 60 Hz AOC 18.5" monitör.
Öncelikle herkesin arasında kıyas yaptığı 75 Hz 1 MS özellikleri olan ve fiyatları da aynı 600 civarı olan bu monitörlerden birini alabililyorum.
  1. AOC G2260VWQ6 21.5" 1920x1080 1ms 75Hz (Analog+HDMI+Display) Full HD FreeSync Gaming (Oyuncu) Monitör - incehesap.com
  2. Viewsonic VX2257-MHD 21.5" 1ms (Analog+HDMI+Display) AMD Fiyatı
Viewsonic'i AMD ekran kartımdan dolayı Freesync için tercih ederim ya da etmeli miyim? Asıl kafama takılan soru ise bu sistem bu monitörler için ne kadar iyi ? Bütçemi baya zorlayıp 1200 TL civarına 144 Hz Benq Viewsonic vb almaya değer mi? Sistemin hakkını hangisi verir? 75 Hz'likler az mı gelir yoksa 144 Hz çok mu gelir? Bu arada aradaki 600 TL'lik fark beni baya zorlar ama bir şekilde alırım. O baya zorlamayı gerçekleştirip almaya değer mi bu sistem için 144 Hz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar bu sorunun cevabını bende merak ediyorum.. bendede aynı ekran kartı var ve monitör alıcam lütfen yardımcı olun..

144 HZ almanın bi mantığı yok. Çünkü R9 380 o kadar üst düzey bi ekran kartı değil elinde 1070 olur o zaman tabikide 144 HZ almalısın ama bu kart için 75 HZ yeterli. İstersen imzamdaki Monitörü alabilirsin hem fiyatı uygun hemde Freesync destekli normalde 60 HZ ama Freesync ile 72 HZ oluyor.

Yani illa 2000 tl civarındaki kartlar için midir 144 hz ler.. r9 380 le performans alamazmıyım bütünüyle yetmezmi bu kart 144 hz monitör için

Yani illa 2000 tl civarındaki kartlar için midir 144 hz ler.. r9 380 le performans alamazmıyım bütünüyle yetmezmi bu kart 144 hz monitör için

Aynen öyle. Performans alman için kartın o monitörün tazeleme hızına yetişmesi lazım. R9 380 1080P 60 FPS kartı. Ha ilerde ekran kartını değiştiririm daha üst düzey bi kart alırım dersen o zaman 144 HZ al tabi ama R9 380 için 144 HZ gereksiz olur.

Bi süre sistem güncellemeyi düşünmüorum 144 hz gereksiz o zaman saol..Peki bu monitörü alsam Viewsonic VX2257-MHD 21.5" 1ms (Analog+HDMI+Display) AMD Fiyatı
Yeter o zaman .. technopat incelemesinde çok beğenmiştim.

Aynen öyle. Performans alman için kartın o monitörün tazeleme hızına yetişmesi lazım. R9 380 1080P 60 FPS kartı. Ha ilerde ekran kartını değiştiririm daha üst düzey bi kart alırım dersen o zaman 144 HZ al tabi ama R9 380 için 144 HZ gereksiz olur.
Yada bu
AOC G2260VWQ6 21.5" 1920x1080 1ms 75Hz (Analog+HDMI+Display) Full HD FreeSync Gaming (Oyuncu) Monitör - incehesap.com
Sen hangisini tavsiye edersin

Arkadaş yanlış düşünüyor bence eğer oynadığınız oyunlar genellikle lol, csgo tarzı oyunlar ise 144 fps'yi mutlaka görüyorsunuzdur. Ve 75hz ve 144hz arasında gözle görülür bir akıcılık farkı olduğundan isteğe bağlı olarak alınabilir. Kartlada alakası yoktur. Kart fpsyi arttırır yenileme hızını değil. Tavsiyem eğer genellikle moba. fps tarzı oyunlar oynuyorsanız ve bu oyunlarda 144fps seviyesini yakalayabiliyorsanız almanız fakat eğer ihtiyacım yok 75hzde oynarım yada oynadığım oyunlar genellikle GTA5 tarzı AAA oyunlarsa zaten sisteminiz besleyemeyeceğinden almanında bir anlamı yoktur.

Bi süre sistem güncellemeyi düşünmüorum 144 hz gereksiz o zaman saol..Peki bu monitörü alsam Viewsonic VX2257-MHD 21.5" 1ms (Analog+HDMI+Display) AMD Fiyatı
Yeter o zaman .. technopat incelemesinde çok beğenmiştim.

Yada bu
AOC G2260VWQ6 21.5" 1920x1080 1ms 75Hz (Analog+HDMI+Display) Full HD FreeSync Gaming (Oyuncu) Monitör - incehesap.com
Sen hangisini tavsiye edersin
İkiside kaliteli ve seni üzmeyecek markalar ben Viewsonic tercih ederim.

Arkadaş yanlış düşünüyor bence eğer oynadığınız oyunlar genellikle lol, csgo tarzı oyunlar ise 144 fps'yi mutlaka görüyorsunuzdur. Ve 75hz ve 144hz arasında gözle görülür bir akıcılık farkı olduğundan isteğe bağlı olarak alınabilir. Kartlada alakası yoktur. Kart fpsyi arttırır yenileme hızını değil. Tavsiyem eğer genellikle moba. fps tarzı oyunlar oynuyorsanız ve bu oyunlarda 144fps seviyesini yakalayabiliyorsanız almanız fakat eğer ihtiyacım yok 75hzde oynarım yada oynadığım oyunlar genellikle GTA5 tarzı AAA oyunlarsa zaten sisteminiz besleyemeyeceğinden almanında bir anlamı yoktur.
Açıkcası başta cs go lol ve overwatcher oynuyorum... 144 hz bana azda olsa avantaj sağlarmı ? Genelde deil fps oynuyorum sadece.. ama 500 600 tl lik fark iın karşılığını alabilirmiyim 144 hz de

144HZ ancak ekran kartını ilerde daha güçlü ekran kartıyla değiştirme düşüncen varsa almanın mahsuru yok. O ekran kartıyla yüksek grafik isteyen oyunlar da 144HZ'in pek bir farkını hissedemezsin çünkü grafik düşürmeden 100 üstü FPS'ye çıkamazsın, grafik düşürürsen de bu sefer o ekran kartını kullanmanın manası kalmaz. Böyle ikilemler söz konusu işte.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı