R9 380 sistem birden donuyor ve güç tuşundan kapatmak gerekiyor

halil71

Kilopat
5-6 yıldır sıkıntısız kullandığım bilgisayarım 2 gündür oyunlara girince 1-2 dakika sonra aniden donuyor ve donduğu sırada kulaklıktan cızırtı tarzı bir ses geliyor. Klavyedeki RGB ışıkları falan sönüyor ama bilgisayar öylece donuk ekranda kalıyor. Donduktan sonra güç tuşuna basarak kapatmak zorunda kalıyorum. Kapattıktan sonra tekrar açmak için tuşa bastığımda ekrana görüntü gelmiyor. Donma sonrasında hemen değil de 2-3 dk sonra başlatınca ekrana görüntü geliyor. Normalde hiç böyle bir şey yapmazdı 2 gündür yapıyor. Bilgisayarı normal kullanırken sıkıntı yok ama oyunlara girdikten sonra böyle yapıyor.

Sistemim:
Anakart: MSI B150 Bazooka.
Ekran kartı: AMD R9 380.
İşlemci: i5 6500 SKylake.
RAM: Kingston HyperX Fury DDR4 16 GB.
SSD: Samsung 870EVO (6-7 aylık ürün)
HDD: WD Blue 1 TB.

Bi kaç sene öncesine kadar FX 8300 ve R9 380 kullanıyordum (Sapphire nitro modeliydi yanlış hatırlamıyorsam) sistemi aldıktan kısa süre sonra oyunlarda donmalar, pcde kendi kendine kapanmalar vs vs başladı. Yıllarca çözemedim. Mesela Battlefield 1 i sıkıntısız oynatırken (sıkıntısız oynattığı çok nadir oyunlardan biri) apex legendsta sürekli kapanıyordu. En son bi sinir harbiyle kasayı tekme tokat kırmıştım. Ondan sonra AMD ye tövbe ettim. İşlemci Intel, ekran kartı Nvidia kullanıyorum artık.

Birkaç sene öncesine kadar FX 8300 ve R9 380 kullanıyordum (Sapphire Nitro modeliydi yanlış hatırlamıyorsam) sistemi aldıktan kısa süre sonra oyunlarda donmalar, PC'de kendi kendine kapanmalar vs. Başladı. Yıllarca çözemedim. Mesela Battlefield 1'i sıkıntısız oynatırken (sıkıntısız oynattığı çok nadir oyunlardan biri) Apex Legends'ta sürekli kapanıyordu. En son bir sinir harbiyle kasayı tekme tokat kırmıştım. Ondan sonra AMD'ye tövbe ettim. İşlemci Intel, ekran kartı NVIDIA kullanıyorum artık.

AMD işlemci tarafında bir sorunu yokta ekran kartını Sapphire gibi leş bir üreticiyle kullanıyolar.

Birkaç sene öncesine kadar FX 8300 ve R9 380 kullanıyordum (Sapphire Nitro modeliydi yanlış hatırlamıyorsam) sistemi aldıktan kısa süre sonra oyunlarda donmalar, PC'de kendi kendine kapanmalar vs. Başladı. Yıllarca çözemedim. Mesela Battlefield 1'i sıkıntısız oynatırken (sıkıntısız oynattığı çok nadir oyunlardan biri) Apex Legends'ta sürekli kapanıyordu. En son bir sinir harbiyle kasayı tekme tokat kırmıştım. Ondan sonra AMD'ye tövbe ettim. İşlemci Intel, ekran kartı NVIDIA kullanıyorum artık.

Bu sistemi 2015'te aldım ve bugüne kadar ufak tefek hatalar haricinde sıkıntısız kullandım. Buna benzer hata hiç vermemişti. Şimdiki hata da anakarttan mı ekran kartından mı çözemedim. Bilgisayarcıya götürsem nokta atışı sorunu tespit edeceğine de pek güvenin yok açıkçası.

Bu sistemi 2015'te aldım ve bugüne kadar ufak tefek hatalar haricinde sıkıntısız kullandım. Buna benzer hata hiç vermemişti. Şimdiki hata da anakarttan mı ekran kartından mı çözemedim. Bilgisayarcıya götürsem nokta atışı sorunu tespit edeceğine de pek güvenin yok açıkçası.
Anakartın bios pilini tak çıkar yapıp tekrar dener misiniz? Ben öyle yapınca benimki bi süre düzelip sonra tekrar yapmaya başlıyordu ama.. çok sinir bozucu bir durum farklı parçalarla tek tek denemek lazım sorunu bulmak için ama önceliği ekran kartına verin derim.

Anakartın BIOS pilini tak çıkar yapıp tekrar dener misiniz? Ben öyle yapınca benimki bir süre düzelip sonra tekrar yapmaya başlıyordu ama. Çok sinir bozucu bir durum farklı parçalarla tek tek denemek lazım sorunu bulmak için ama önceliği ekran kartına verin derim.

Bugün dünden farklı olarak FPS süreki dalgalanıyor. Valorant'ta 200 ile 80 arasında gidip geliyor. BIOS pilini değiştirdim. Durup dururken PC de bu sıkıntı olması şimdi de FPS dalgalanması yaşamasının sebebi ne acaba?

LED'lerin böyle olması normal mi şu an monitöre görüntü gelmiyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Bugün dünden farklı olarak FPS süreki dalgalanıyor. Valorant'ta 200 ile 80 arasında gidip geliyor. BIOS pilini değiştirdim. Durup dururken PC de bu sıkıntı olması şimdi de FPS dalgalanması yaşamasının sebebi ne a

Bugün dünden farklı olarak FPS süreki dalgalanıyor. Valorant'ta 200 ile 80 arasında gidip geliyor. BIOS pilini değiştirdim. Durup dururken PC de bu sıkıntı olması şimdi de FPS dalgalanması yaşamasının sebebi ne acaba?

LED'lerin böyle olması normal mi şu an monitöre görüntü gelmiyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yok normal değil ışığı yanan parçalarda sıkıntı var demek bu diye biliyorum

Yeni konular

Geri
Yukarı