R9 390 sistem yük altında kapanma sorunu

Canberk97

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar yaklaşık 2 haftadır genellikle yeni oyunlarda 10 dk oynadıkdan sonra ekranda kırmızı noktalar oluşuyordu veya karıncalanma grafikte bozulmalar olup oyun crash verip veya direkt kapanıyordu. VSYNC açıp ayarları biraz düşürüp idare ediyordum ama bu durum canımı sıkmaya başladı. En son Battlefield 5 indirdim oyunu ilk açtığımda ana menuyu 5 dk gördüm ondan sonra kapandı. Tekrar açıp ayarlar High'daydı ve ayarları ortaya alıp VSYNC açtım yaklaşık 15-20 dk oynadıktan sonra yine kapandı. GPU kullanımına baktığımda oyun kapandığı halde %100'de takılı kalmıştı. PC'ye reset atıp yeniden girdim oyuna ayarları en düşüğe kadar indirip daha uzun süre oynadım ama bu olay canımı sıktı ve CS:GO gibi daha eski oyunlarda VSYNC kapalıyken yüksek FPS alırken de bu durumla karşılaştım. Kısacası ben problemin hangi parçadan kaynaklı olduğunu bulamadım ama ekran kartı gibi duruyor. Windows 10 kullanıyorum format attım düzelmedi. Temiz kurulum Windows 8.1 geçtim yine düzelmedi. Bazı forumlarda bu tarz sorunların PSU'nun ekran kartına yeterli elektrik verememesinden veya anakarttan kaynaklı olduğu yazılmış. Yardımlarınızı bekliyorum Bilgisayarımı ilk Casper'dan almıştım: CASPER CD.VTI4770A INTEL CORE İ7 4770 3.4 GHZ 8 GB 1 TB 2 GB NVIDIA GT630 WIN 8 - Vatan Bilgisayar

Not: Oyunlarda FPS düşüşü donma, takılma yaşamıyorum sadece PC çok yükteyken oyun kapanıyor. Sistemim:
Ekran kartı: AMD R9 390
İşlemci: i7-4770
RAM: 16 GB 1600 MHz
Anakart: LGA 1150 DDR3
PSU: 80 Plus bronze 750w

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU ölmüş olabilir. Çünkü sadece tam yük altında bu sorunları yaşadığınızdan bahsediyorsunuz. Ancak bilgisayarınızın Casper olması kalitesiz anakart ve PSU ihtimaline bayrak tutuyor. Eğer deneyebileceğiniz 500W üzeri başka bir PSU varsa önce bir onu deneyin derim.

80 plus bronze PSU 750 watt yeterli olur hocam. Bende 700watt PSU var. MSI R9x390 AMD FX-8320 işlemci mevcut sorunsuz oynuyorum. Yük altında özellikle ağır çatışma ortasında kasma bendede oluyor. Oyun içi sıcaklik degerlerini, CPU, GPU kullanımını ölçün. Anakart BİOS güncellemesini kontrol edin. Kontrol sonrası sıcaklık değerlerini yazın. MSI Affenbuner AİDA 64 indirin. Oyun esnasında sorun baş gösterdiğinde CPU, GPU kullanımına bakın. Masa üstünde AİDA 64 de sensör sekmesine tıklayarak sıcaklık değerlerini kontrol edin. AİDA 64 BIOS degerleriyle aynı sunuyor sıcaklık degerlerini.

Merhaba,
Soruna birçok şey sebep olmuş olabilir ilk aklıma gelenler.

1. Ekran kartın çok ısınıyor ve bu ısınmadan kaynaklı olarak daha hızlı eskimiş, ve bu sorunlar hep başgösterecek.

2. PSU yetmiyor, güç kayağın yeteri kadar veya yeteri kararlılıkta güç veremiyor.

3. Anakartınız ekran kartı için yeteri kadar enerji sağlayamıyor, uyumsuzluk sorunu var.

Benim tahminim birinci seçenek daha doğru gibi çünkü CS:GO gibi basit oyunlarda bile o kartın yüke girip hata vermesi normal değil.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı