RAID yapılmış PC'ye Mac OS X Kurma

agoksanal

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Hukukçu
Konuyu bilen var mı bulamadım ama raid yapılmış PC' ye MAC kurulup kurulamayacağı tartışılmamış.
Genellikle konuyu anlatan videolarda Recep BALTAŞ IDE moddan bahsetmiş ama raidden bahsetmemiş ve AHCI modun zorunlu olduğunu belirtiyor. Yeni bir Monster aldım ama 3 ssd süper raid 2 olarak düzenlendi bir adet de 1 TB HDD var.

Bu durumda raid bozulmadan:

1) Raid yapılmış bölüme mac kurulabilir mi?
2) Veya raid dışındaki diske mac kurulabilir mi?
3) Böyle bir kurulum denediniz mi acaba?

Ben deneyeceğim ama....

Şimdiden teşekkürler..

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha önce Sosyal'de tartışıldı ama poltikalmız gereği hiçbir zaman "alın burada cevabı var, neden soruyorsunuz" yaklaşımını sevmem, yapanlarıdan da nefret ederim. Her soruya aynı cevabı bin kere de olsa veririm. Zateh Technopat'ı da technopat yapan budur.

1. RAID yapılmış bölüme Mac kurabileceğinizi pek sanmıyorum zira donanımsal RAID, Mac OS X tarafından tanınamayabilir.
  2. RAID dışındaki diske tabii ki Mac kurabilirsiniz zira AHCI modunda.
  3. Böyle bir kurulumu denemedim ama deneyen iki arkadaş var:
    1. Bu örnekte arkadaş RAID olmayan bir diske kurup daha sonra kurulumun birebir imajını RAID bölüme kopyalamış: {GREAT SUCCESS} - Yo Mang's Hack Pro - 3930K / GTX670 / Sabertooth X79 (56k Warn!)
    2. Bu örnekte ise anladığım kadarı ile arkadaş iki tane diski Disk İzlencesi içinden RAID olarak ayarlayıp kurmuş fakat boot etmek için epey bir uğraş gerektiriyor: Guide for RAID-0 on OS X 10.8.5 using tonymacx86 tool set
Sonuç: Mac OS X ile RAID meşakkatli ve tavsiye etmediğim bir işlem.

Sayın Baltaş,
İlginize teşekkürler.
Denemeye değer buluyorum. Raid i bozmadan AHCI moda alıp bir deneyeceğim.
Ama sanırım her sistem değiştirmede bios tan ayarları uygun hale getirmek gerekecek.
Bakalım......
Yine de sağolun....

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı