RAM alırken nelere dikkat edilmeli?

Bütçe
1000

PageDownN

Hectopat
Daha fazla  
Anakart
B450M-A-PRO-MAX
İşlemci
AMD RYZEN 5 6500G
Arkadaşlar merhaba yakın bir zamanda kit şeklinde olan evospear 2x8 16 GB ramimden 1 tanesi yandı ve yeni bir RAM almam lazım fakat aynısını bulmak çok zor.
Farklı bir RAM almayı planlıyorum RAM'ın MHz, DDR ve CL olayı aynı olduğu taktirde farklı bir marka RAM almamın bir sakıncası var mı?
Bir de Trendyol'da görüyorum birebir aynı ozellikte RAM'lerin arasında dağlar kadar fiyat farkı vasr bunun olayı nedir yani sırf RGB'si var diye bu kadar fiyat fark edeceğini düşünmüyorum. Aynı RAM dışında başka bir marka alırsam benim ana kartımda 2 adet slot var birsinin dış kaplaması daha kalın olursa sığmayabilir diye düşünüyorum yanlış mı düşünüyorum bilemedim yardımcı olursanız sevinirim.

RAM'ın MHz, DDR ve CL olayı aynı olduğu taktirde farklı bir marka RAM almamın bir sakıncası var mı?
DDR RAM'in türüdür. Farklı olursa zaten anakarta takılmadığı için kullanamazsın.
DDR4 sisteme sahipsin DDR4 RAM alman gerekiyor.

Mhz ve CL ise farklı olsa da DDR4'te uyumsuzluk çok nadir görülür. 2 farklı DDR4 RAM'den düşük olanın MHz'sinde ve yüksek olan CL'sinde Dual Channel olarak çalışacaktır.

DDR RAM'in türüdür. Farklı olursa zaten anakarta takılmadığı için kullanamazsın.
DDR4 sisteme sahipsin DDR4 RAM alman gerekiyor.

MHz ve CL ise farklı olsa da DDR4'te uyumsuzluk çok nadir görülür. 2 farklı DDR4 RAM'den düşük olanın MHz'sinde ve yüksek olan CL'sinde Dual channel olarak çalışacaktır.

Peki aynı marka ram mi alayım yoksa daha iyi MHz'si olan mı?

Geri
Yukarı