RAM Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

TT2-Felix

Centipat
Merhabalar, iyi akşamlar.

Ram alacağım ama fiyatların neye göre değiştiğini tam olarak kestiremiyorum. MHz ve CL değerleri aynı iki RAM'in fiyatları oldukça farklı olabiliyor. 450-500 liraya da var 900-950 liraya da.

Bakıp kontrol etmem gereken neler var? Ucuz diye yanlış bir seçim yapmak istemiyorum.

Ayrıca V değerleri birbirlerinden farklı olabiliyor. Yüksek mi olmalı yoksa düşük mü olmalı?

Başka bir mevzu; CL değerleri standart değil sanırsam. Yanılıyor muyum?
Örneğin her CL16 aynı değil sanırsam, alt CL değerleri de var galiba.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Anakart'a göre değişecekse vereceğeriniz cevaplar ASUS x570-PLUS yada ASUS x570-E Gaming alacağım.

Son düzenleme:
Ryzen 2. veya 3. nesil bir işlemci alacaksanız 3000 MHz üstü ve düşük CL değerine sahip olmalı.

Ryzen 2. veya 3. nesil bir işlemci alacaksanız 3000 MHz üstü ve düşük CL değerine sahip olmalı.
3600 MHz CL16 alacağım fakat bir çok fiyat var. Neye göre değişiyor diye soruyorum aslında. Her CL16 aynı değil mi? Önemli birkaç nokta falan vardır belki diye konu açtım..

RYZEN'ler için MHZ değeri çok önemli. 3600 MHZ'den aşşağısını almamanızı öneririm.

Tavsiyem GSKILL Trident Z serisi.
Bulabilirsen CL14 3200 MHz.
Bulamazsan CL16 3600 MHz

Aslında Intel işlemciler için çok önemli bir detay değil ama AMD Ryzen 3000 serisi için önemli.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…