RAM arttırmanın performansa etkisi büyük müdür?

The Appropriate

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba Technopat okurları. Sizlere merak ettiğim bu konuyu sormak istiyorum. Resimde görmüş olduğunuz gibi Acer marka bir dizüstü bilgisayarım mevcut. Bu bilgisayar için Ram Upgrade'i yapmak sizce mantıklı olur mu? Upgrade yapılırsa günlük kullanım ve oyun performansına etkisi ne kadar fark edilir? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim sizlere.

Bilgisayarımın özellikleri:

Intel Core İ5 4210U
Nvidia Geforce GT 840M
4 GB DDR3L RAM
500 GB HDD
Model ismi: Acer Aspire E5-571G

v2-75284-1_large.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk önce kullandığınız programların ne kadar ram ihtiyacı olduğuna bakın. Örnek siz office programı kullanıyorsanız 4gb yeter artar bile fakat ben gta, cs, bf vs oynarım derseniz benim fikrimce en az 6gb ram gerekli. Ram doğrudan fps etkilemez fakat ram dolarsa oyunda takılmalar vs olur.

İlk önce kullandığınız programların ne kadar ram ihtiyacı olduğuna bakın. Örnek siz office programı kullanıyorsanız 4gb yeter artar bile fakat ben gta, cs, bf vs oynarım derseniz benim fikrimce en az 6gb ram gerekli. Ram doğrudan fps etkilemez fakat ram dolarsa oyunda takılmalar vs olur.
Teşekkür ederim hocam. Peki bunun darboğaz'ı azaltmak gibi bir artısı sizce var mıdır?

Darboğaz ekran kartı ve işlemci arasında olan bi olaydır. Bi örnek vereyim mesela GTA5 oynuyorsunuz her ayar yüksekte, ram kullanımı çok fazla olacak. 4gb ram tabilide yetmiyecek ve bunun sonucunda ram dolar ve oyunda takılmalara sebep olur. Sorunu pek anlayamadım ama inşallah gerekli yanıtı verebilmişimdir.
Msi afterburner ile oyundeyken ram kullanımına bakın 3800 ve üzeri ise ram takviyesi gereklidir.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı