RAM Bandwith Hesaplama

novaimpus99

Hectopat
Makaleler
2
Konunun başlığı biraz değişik ama en uygun bunu buldum. Şimdi gelelim esas konumuza RAM alırken biz nelere dikkat etmeliyiz maddeler halinde sıralarsak. ( Öncelikle belirtmek isterim konu hakkında belli ölçüde bazı kaynaklardan bilgiler edindim ve bu bilgiler yanlış olabilir o yüzden bilgili arkadaşlar konu hakkındaki yanlışlıkları düzeltirse sevinirim ).
  • Boyutu ( GB )
  • Hızı (MHZ )
  • Soket Tipi (DDR3, DDR4 ... )
  • Gecikme Süresi ( CL )
Evet esas olarak çoğumuz RAM'leri GB ve soket tipine göre alıyoruz bu RAM'leri alırken CL değeri mi MHZ mi çoğu kişi kararsız kalmıştır. Şimdi bunun basit bir hesaplaması var ve bu şekilde RAM'in tam emin olmamakla beraber bandwith değerini hesaplamış oluyoruz şimdi gelelim hesap işine.
  1. RAM'in CL değeri + 3
  2. RAM'in hızını (MHZ) yukardaki sonuca bölelim.
  3. Son olarak da çıkan sonucu 64 ile çarpalım.
------- Örnek olarak -------

1. RAM 3200 MHZ DDR4 CL 16
2 RAM 2400 MHZ DDR4 CL 10 sahip 2 RAM var.
  • { 3200 / (16 + 3) } * 64 = 10.778,94736842105
  • { 2400 / (10 + 3) } * 64 = 11.815,38461538462
Buradaki hesaplamada da gördüğümüz gibi her zaman en iyi RAM en hızlı RAM demek değil varsayımını çıkarabiliriz. Tabi şunu da unutmamak lazım bu iki RAM arasındaki farkı ekrana bakıp görmemiz çok zor sadece bu tarz hesaplamalarda ve sistem performansını mateamatiksel olarak ortaya çıkardığımızda anlıyabileceğimiz farklar bunlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ddr4 2666 mhz belleğe sahibim 2400 mhz de cl değeri 12, 2666 mhzde xmp ile 13 oluyor.
frekansı 2900 mhz verince anlık takılmalar vs. oluyor fakat 2666 mhzde cl değerini 12 ye düşürünce gayet güzel çalışıyor. Bahsettiğiniz yöntemden yola çıkarak bu kombinasyonu sağladım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı