RAM CL değerinin önemi nedir?

mertÇ.

Kilopat
Daha fazla  
RAM CL değerine çok takılma gereği var mı? Şu an Hyprex 3200MHz CL18 kullaniyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ryzenlarda fark ediyor. 3200 için CL18 biraz fazlaymış. Bir karşılaştırma vardı atarım bulursam 3200 CL14 RAM, 3600 CL18 RAM'den daha yüksek FPS veriyordu. Testte R5 3600 kullanılmıştı sanırım. Ryzenlarda bellek kontrolcüsü işlemcide olduğu için bir de Intel'e göre bellek ile işlemci iletimi biraz geç olduğu için CL düştükçe performans artıyor. Fakat düşük CL'li bellekler Samsung B-die dediğimiz bellek zarını kullanan modüller olduğu için çok pahalılar bu yüzden vereceğiniz paraya değer mi orası tartışılır. İdeali 3200 CL16 veya 3600 CL18 olan RAM'ler. Intel ise çok fark etmiyor.

Ryzenlarda fark ediyor. 3200 için CL18 biraz fazlaymış. Bir karşılaştırma vardı atarım bulursam 3200 CL14 RAM, 3600 CL18 RAM'den daha yüksek FPS veriyordu. Testte R5 3600 kullanılmıştı sanırım. Ryzenlarda bellek kontrolcüsü işlemcide olduğu için bir de Intel'e göre bellek ile işlemci iletimi biraz geç olduğu için CL düştükçe performans artıyor. Fakat düşük CL'li bellekler Samsung B-die dediğimiz bellek zarını kullanan modüller olduğu için çok pahalılar bu yüzden vereceğiniz paraya değer mi orası tartışılır. İdeali 3200 CL16 veya 3600 CL18 olan RAM'ler. Intel ise çok fark etmiyor.
Toplu almıştım pc yi ozaman da 280 TL 3200mhz çok iyi görünmüş tü gözüme değiştirmeye değer mi ?
Çünkü diğer aya falan bi 8 gb daha almayı düşünüyorum 16 ya tamamlicam.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı