RAM Frekansı Düşük Görünüyor

Ceyhun.B

Hectopat
Arkadaşlar PC'yi ilk aldığım zaman BIOS'dan RAM'leri direk 3200MHZ hazır profile ayarı ile kullanmaya başlamıştım. Görev yöneticisinden RAM'lere baktığım zaman 3200MHZ'de çalıştığını görüyordum. Sıkıntı yoktu yani. Uzun süredir bakmıyordum. Bugün bir baktım, normalde stock 2400MHZ olan RAM'ler 1600MHZ'de çalıştığını gösteriyor. Hemen BIOS'a girip kontrol ettim hala hazırda 3200MHZ'lik profilin aktif olduğunu gördüm. Sonra CMD ekranından "wmic memorychip get Speed" kodunu yazarak RAM hızlarını görmek istedim. 3200-3200 olarak sonuç verdi. Ama hala daha aklımı kurcalıyor. CPU-Z'de indirip baktım. Orada da 1600MHZ olarak gözüküyor. Nedir bu uyuşmazlık? BIOS'da ayrı, Windows'da ayrı. Hangisi doğru? Nasıl çözerim bu sorunu?

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM Hz konusu görmekten daraldım. Her gün en az 2-3 konu açılıyor, neden kimse okuma zahmetinde bulunmuyor.
1565591538338.png

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı