Çözüldü RAM kaynaklı olabilecek mavi ekran hataları

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

sayff2

Kilopat
Daha fazla  
RAM
G Skill RipjawsV 16GB (2X8) DDR4-3600Mhz CL18 Siyah 1.35V F4-3600C18D-16GVK
SSD veya HDD modeli
SanDisk Ultra 3D NVMe 500GB
Ekran kartı
ARKTEK RTX 3060 TI 8GB
Anakart
MSI B450 Tomahawk Max
İşlemci
Amd Ryzen 5 5600X 3.7GHZ
Merhaba, bundan yaklaşık 1 ay önce 16 GB olan RAM'imi birebir aynı markayı alarak 32 GB'a yükselttim. Daha sonrasında BIOS ekranında "Memory overclocking fail" hatası aldım. 550W PSU'mun yetersiz geldiğini düşünerek; MSI MPG A850GF 850W 80+ Gold Power Supply aldım. Fakat bilgisayarı çalıştırdığımda tekrardan "Memory overclocking fail " hatası aldım. RAM'lerimi çıkarıp yerlerini vs. değiştirerek bir şekilde bilgisayarımı çalıştırmayı başardım. Bu sefer ise GTA/FiveM/RageMP oynarken aşağıdaki hatayı almaya başladım;

Screenshot_2.png

Bu problemlerden sonra Windows 11'den Windows 10'a döndüm ve sorunun çözüleceğini düşündüm. İlk 3-4 gün problem olmamıştı fakat sabaha karşı FiveM oynarken aşağıdaki mavi ekranları aldım:

IMG_1759.jpg

IMG_1760.jpg

Sabah bilgisayarı açmadan önce RAM hızlarımı 3600'den 3200'e çektim herhangi bir problem yoktu ve arkadaşlarımla The Escapist2 oynamak istediğimde oyunum üç kere çöktü.
Daha sonra ise bilgisayarım mavi ekran verdi:

IMG_1761.jpg

Bu olduktan sonra eski RAM'lerimi çıkardım ve yeni aldığım RAM'leri 16 GB, 3600MHz olacak şekilde Dual channel taktım, oyun bir kere daha çöktü. (üstteki linkte 4. çöküşün Dump'ı da mevcut.)

Ne yaparsam yapayım düzeldi dediğim noktada problem yaşıyorum. Memtest86 ile RAM testi yaptığımda 4.30 saatin sonunda 4 Ramde'de herhangi bir problem çıkmadı, aynı şekilde HD Tune Pro üzerinden disklerimi test ettiğimde bir tane bile kırmızı kutucuğa rastlamadım.

Şu an elimde olan RAM'lerin ikisi 2020 Kasım üretimi, ikisi 2023 Haziran üretimi fakat beraber kullanmadığım durumda da dediğim gibi hata alıyorum, sonuç olarak RAM'lerin uyumsuzluğu veya bozukluğu söz konusu değil. Kişisel düşüncem anakartta oluşan donanımsal bir hata, fakat minidumpları bilgili biri incelerse çok sevinirim.

Minidumplar:

DxDiag:

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Minidump'a bakmayı bilmiyorum. Ama şöyle bir şey denediniz mi diye merak ettim.

Aldığınız RAM'leri söküp devam ettiğinizde sorun oldu mu? Yine aynı şekilde eski RAM'leri söküp sadece yenileri kullandığınızda problem oldu mu?

Bir de slot olarak mesela yeni RAM'lerden önce 2 ve 4'ü kullanıyorsanız sadece 1 ve 3. slotu kullanarak test ettiniz mi hiç?

Merhaba, bugün eski ramleri takıp devam ettim hala problem yaşıyorum, slot değiştirmek de herhangi bir etki etmiyor.

Minidumpları bilgili biri incelerse çok sevinirim.

Az önce yayın yaparken tekrardan mavi ekran yedim, minidump'ı aşağıya bırakıyorum.

IMG_1766.jpg

Anakartımda USB 3.0 Portumun pinleri birbirine değiyor ve kısa devre yapıyormuş. Problem çözüldü, teşekkürler.

Aldığınız RAM'leri söküp devam ettiğinizde sorun oldu mu? Yine aynı şekilde eski RAM'leri söküp sadece yenileri kullandığınızda problem oldu mu?

Bir de slot olarak mesela yeni RAM'lerden önce 2 ve 4'ü kullanıyorsanız sadece 1 ve 3. slotu kullanarak test ettiniz mi hiç?

Merhaba, bugün eski ramleri takıp devam ettim hala problem yaşıyorum, slot değiştirmek de herhangi bir etki etmiyor.

Minidumpları bilgili biri incelerse çok sevinirim.

Az önce yayın yaparken tekrardan mavi ekran yedim, minidump'ı aşağıya bırakıyorum.

IMG_1766.jpg

Anakartımda USB 3.0 Portumun pinleri birbirine değiyor ve kısa devre yapıyormuş. Problem çözüldü, teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı