RAM MHz arttırma sonrası sistem hatası

ayberks

Kilopat
Merhabalar,

Bilgisayarımı 2 yıl önce topladım her şey kusursuz çalışıyor ancak RAM'lerimi 3200 MHz'e alamıyorum. Daha doğru anlatmak gerekirse, BIOS'dan tüm ayarları birebir yapsam bile (Vatan Bilgisayar'a da götürüp RAM ayarlarını BIOS'dan yaptırdım) sonuç aynı. Windows başladıktan 2-3 dakika sonra ( büyük ihtimalle yük bindikten sonra) Windows bir hata ile karşılaştı System hatası deyip kapanıyor. O hataları oyun içinde de alıyorum. BIOS ayarlarını 3200 MHz için hatasız ayarladığımı düşünüyorum. Hiç bir yerde çözüm bulamadım. Sistemimi sizinle paylaşacağım yardımcı olursanız çok sevinirim. 2333 MHz'de kullandığım takdirde hiçbir sorun olmuyor.

Sistem:

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS güncel değilse güncelleyin. Belleklerin işaretli slotlarda takılı olduğundan emin olun. Bellekleri yerleştirirken önce ikinci slottaki(sol), sonra 4. slottaki(sağ) belleği takın. XMP kapalı bir şekilde frekans değerlerini elle 3133, 3066, 3000 MHz girerek deneyin. Bu değerlerin birinde sisteminizin sorunsuz çalışması gerekir. Eğer sorun devam ediyorsa Memtest programıyla belleklerinizi test edin. Bu test uzun sürebilir. Testte hata alırsanız bellekleriniz arızalı olabilir.

msi.png

BIOS güncel değilse güncelleyin. Belleklerin işaretli slotlarda takılı olduğundan emin olun. Bellekleri yerleştirirken önce ikinci slottaki(sol), sonra 4. slottaki(sağ) belleği takın. XMP kapalı bir şekilde frekans değerlerini elle 3133, 3066, 3000 MHz girerek deneyin. Bu değerlerin birinde sisteminizin sorunsuz çalışması gerekir. Eğer sorun devam ediyorsa Memtest programıyla belleklerinizi test edin. Bu test uzun sürebilir. Testte hata alırsanız bellekleriniz arızalı olabilir.

Eki Görüntüle 529613
Dediğinizi uyguladım ve şu an 3000 mhz de çalışıyor. Anakart ısısı oyundayen 70-75 derece oluyor herhangi bir sıkıntı yaratır mı?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı