RAM tercihi nasıl olmalı?

Bütçe
1500-2000

mermaid

Hectopat
Anakart
Asus Tuf Gaming B550 Plus Wi-Fi ll
İşlemci
Ryzen 5 5600x
Dostlar merhaba. ASUS TUF Gaming B550 Plus Wi-Fi ll modeli anakartım mevcut üzerinde 8 GB 3600MHz 2 adet RAM takılı (8+8) RAM yükseltmek istesem nasıl bir yol izlemeliyim birbirleri ile uyumlu olması gerekiyormuş RAM'lerin yanına 4000MHz de alsam 3600 performansla çalışacaklar sanırım. 4 adet RAM slotum var 8 GB ile 4'ünü doldurmakla 16+16 takmak aynı performansı verir mi veya 8+8 yanına 16+16 eklesem sorun olur mu?

Mevcut RAM'im 16 GB yükseltmeye gerek var mı? Performans farkı olur mu? Sistemim yeni 2-3 aylık.

Dört tanesini kullanmakla ilgili net bit bir bilgim yok ama eğer oyun oynuyorsanız şu an elinizde bulunan RAM'in aynı modelinde bir RAM alarak 16 GB yapmanız RAM'den dolayı kaynaklanacak darboğazları ortandan kaldırır.

RAMleri bence Dual yapın. Quad olmasından daha iyi diye biliyorum. Problem yaşarsınız diye değilde, performans açısından diyorum. Kullandığınız uygulamalara, oynadığınız oyunlara bağlı toplam 32 GB olması fark yaratabilir. Uzun zamandır 16GB kullanıyordum ama son zamanlarda Hogwarts Legacy oyunu yüzünden 2x16=32GB geçmek zorunda olduğumu anladım. Oyunu açınca 16GB RAM komple sıkışıyor, bu da droplara neden oluyor. Bunun dışında zorlayacak başka bir oyun oynamadım henüz. Yetmediği için geçmek zorundayım. Yoksa genel olarak şu an 32GB olsaydı performans fark etmezdi.

Hepsinin tek bir seriden olması ve anakart chipseti ile uyumluluğu önemli. Uyumlu bellekler daha performanslı çalışır diye biliyorum. Bellek boyutları çok fark etmez 16+8 takıp 24 yapabilirsin. Sorun olmaz

4 slotlu anakartlarda ramlerinizi yan yana 2 slota takmak yerine 1 ve 3. Slotlara takmak daha faydalı diye okumuştum bunu da deneyebilirsiniz ancak emin değilim

Dostum öncelikle aynı MHz'de olması önemli ikincisi 4 slotu doldurmak gözle görülür derece de performans artışı sağlar 8+8 16+16 yaparsan sorun olacağını düşünmüyorum ama belki RAM'dan kaynaklı darboğaz olabilir.

4 slotlu anakartlarda RAM'lerinizi yan yana 2 slota takmak yerine 1 ve 3. slotlara takmak daha faydalı diye okumuştum bunu da deneyebilirsiniz ancak emin değilim.

Slotları bozuk değilse hiçbir şey fark etmez sadece biri çok ısınır biri az ısınırsa birinin ısısı diğerine geçmesin diye.

Özet olarak 4 slotu da doldurmak yerine 16+16 yapmak daha makul olacak şu an hiçbir oyunda sorun yaşamadım ancak 16x2 eklesem 48 GB RAM olsa mesela işlemcinin ekran kartını besleyememesi gibi bir darboğaz söz konusu olur mu?

Özet olarak 4 slotu da doldurmak yerine 16+16 yapmak daha makul olacak şu an hiçbir oyunda sorun yaşamadım ancak 16x2 eklesem 48 GB RAM olsa mesela işlemcinin ekran kartını besleyememesi gibi bir darboğaz söz konusu olur mu?

Dostum, 48 GB RAM olsa işlemci veya anakart yetersiz kalabilir.

Dostum, 48 GB RAM olsa işlemci veya anakart yetersiz kalabilir.

Ama tam emin değilim belki de yapmaz çünkü RAM işlemci veya ekran kartından daha farklı çalışan bir bileşen

Yani 32 GB yapsam 8+8 iki RAM'ı rafa kaldıracağım anladığım kadarı ile o zaman bir süre daha 8+8 ile devam 😂

Bence elindeki RAM'ları sat üzerine ekleyip 16 16 RAM al veya 2 tane daha 8 RAM al.

Yeni konular

Geri
Yukarı