RAM ve HDD kaynaklı olabilecek donma sorunu

Glock

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar benim eski bir bilgisayarım var. bilgisayar kullanım esnasında rastgele kitleniyor ve geri gelmiyor, kitlendiği sürede HDD ışığı sürekli yanıyor, arada anakart logosu geliyor orada da HDD ışığı sürekli yanıyor ve HDD yok diye hata veriyor. Şimdi ben HDD'den şüpheleniyorum. SSD almak istiyorum ancak boşuna para vermek de istemiyorum bu durum yazılımsal olabilir mi, RAM'lerden olabilir mi?
Bir de SATA portlarının oradaki kondansatörün 1 tanesi hafif şişmiş. elim ile anlayabiliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar benim eski bir bilgisayarım var. bilgisayar kullanım esnasında rastgele kitleniyor ve geri gelmiyor, kitlendiği sürede HDD ışığı sürekli yanıyor, arada anakart logosu geliyor orada da HDD ışığı sürekli yanıyor ve HDD yok diye hata veriyor. Şimdi ben HDD'den şüpheleniyorum. SSD almak istiyorum ancak boşuna para vermek de istemiyorum bu durum yazılımsal olabilir mi, RAM'lerden olabilir mi?
Bir de SATA portlarının oradaki kondansatörün 1 tanesi hafif şişmiş. elim ile anlayabiliyorum.

Kondanstör yüzünden olabilir. Patlak mı?

Hocam RAM'leri Memtest ile kontrol edebilirsiniz. HDD için HD Tune programı kullanabilirsiniz. Bir de kondansatör problemi var. Anakart sorun yaratabilir. Bence önce testleri yapıp karar verin.

Şimdi bilgisayar babamın şu anda testleri yapamam ancak şunları söyleyeyim.
Kondansatör patlak değil çıplak gözled e şiştiğini anlamak zor ancak elimle kontrol ettiğimde az şiştiğini fark ettim. HD Tune yazma testi yapmıştım 1GB'lik, SS'ini almadım ancak şunu söyleyeyim 70-60 MB arası okuma çıkıyor ve 5-6 kere 10 MB kere kadar düşüyor. Hatta bir HDD testi sırasında HDD yine dondu.
RAM ve HDD testlerini yapıp kondansatör de fotosunu atarım yarın. Bir de dikkat etmediğimden bilemediğim için soruyorum HDD'den bazen ve ışıkla eş olarak zırr zırrr diye ses geliyor, bu sesin kafadan geldiğini anlayabiliyorum ancak olmaması gereken bir sesmi değil mi anlayamıyorum. Sanki 2 tane boncuğu çok hızlı birbirine çarpıyorum gibi bir ses.

Baska bir diske gecme zamanı gelmis. Gunluk kullanım içinse bilgisayar 120GB'lık bir SSD işinizi gorecektir.
Kingston SSDNOW A400 120GB 2.5" SATA3 SSD 500/320 (SA400S37/120G) | Trendyol

Bende öyle düşünüyorum ancak HDD'den SSD'ye geçişten sonra sorunun hala devam etmesinden korkuyorum. Bir de yeni SSD takıp normal format işlemlerini uygalayacağız değil mi?

Geri
Yukarı