RAM ve mavi ekran hataları

lBarbarossal

Femtopat
Daha fazla  
RAM
CMW32GX4M2C3200C16 ve CMW32GX4M2E3200C16
SSD veya HDD modeli
WD Black SN850 1 TB
Ekran kartı
Zotac Amp Holo 3080 Ti
Anakart
Asus B550-F Rog Strix
İşlemci
Ryzen 9 3900x
Merhaba,

PC'imi bu işi yapan arkadaşlarım ilk kurduğunda MSI B450-A Pro Max, Ryzen 9 3900X, 32 GB Corsair RAM (CMW32GX4M2C3200C16), 6700 XT ekran kartı, PSU CX750M, 970 EVO 500 GB M.2 SSD ile teslim aldım. Bu zamanda tamamen stabildi. Daha sonra bazı eklemeler yaptım, 3080 Ti ekran kartı, Xigmatek xMiner 1800W PSU ve 32 GB Corsair RAM (CMW32GX4M2E3200C16).bu yükseltmeleri yaptığımda şu an anladığım kadar anlamıyordum ve bir sorunda yaşamadığım için yeni taktığım RAM'lerin 2133 MHz'ya da 3200 MHz çalışıp çalışmadığını bilmiyorum.
Anakartımı ASUS ROG STRIX B550-F ile değiştirdim açma-kapama da bir sorun olmasa sistemde bazı tutarsızlıklar olduğunu düşündüğüm için PC'mi kuran arkadaşlarımdan birinin tavsiyesi ile format attım. Ayrıca bu sırada yeni bir M.2 SSD aldım, WD Black SN850 1 TB. Her şey burada başladı.😄 önce görüntü alamadım, RAM'leri sök-tak slot değiştir sonunda 4 RAM ile açmayı başardım ve Windows 10'u kurdum, güncellemeleri yaptım ve oyun-programların bir kısmını indirdim PC'yi kapattım. Daha sonra PC'yi açmak istediğimde açılmadı, arkadaşımla konuştuğumda RAM'leri söküp tek RAM'den başlayarak açmayı denememi söyledi.

Tek RAM'le PC çalıştı ve yüklediğim her şeyin gittiğini görünce tekrar format attım. Windows'u kurduktan sonra RAM sorununu çözmek için BIOS yazılımında AI overclock tuner seçeneğinin önce Auto'da tek RAM'le çalıştırıp sonra D.O.C.p moduna aldım o şekilde de çalışınca tekrar Auto'ya çekip ikinci RAM'i taktım ve bu işlemi 4 RAM ile çalışana kadar yaptım. 2 kere Windows üzerindeyken mavi ekran hatası aldım. (IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL ve 0xc000007b) (AI overclock Tuner'ı Auto'ya alınca 2133 MHz'de sanırım sorunsuz çalışıyor öbür türlü masaüstünde mavi ekran yemiştim.) tekrar başlatınca Windows onarım'ı atlamak adına kapattım RAM söktüm öyle çalıştırdım. Biraz araştırma yapınca minidumpı buldum ve aldığım tek hata kodunun RAM bellek ya da SSD ile alakalı olabileceği gördüğümde Memtest86'yı yapmaya karar verdim. Sonuçlarını ekliyorum. AIDA64 ile bir sistem kararlılık testi de yapayım dedim açtıktan 10 saniye sonra hata verip testi durdurdu ama daha önce kullanmadığım bir program olduğu için hata kodu falan varsa göremedim-bulamadım.

Sorum şu buna RAM'lerin kodlarının farklı olması (CMW32GX4M2C3200C16 ve CMW32GX4M2E3200C16) sebebiyet veriyor olabilir mi yoksa RAM'lerden biri ya da birkaçı kesinlikle bozuk mu? (eski MSI kartımda nasıl tertemiz çalıştı RAM'ler kodlar farklıysa onu da anlamış değilim, ikisi 3200 ve diğer ikisi 2133 mü çalıştı sorunsuzca öyle bir şey mümkünse(bunun olup olamayacağını gerçekten bilmiyorum)?) G
lobal garantisi devam ediyor gerekirse RMA ile Corsair'e göndereceğim 4'ünü birden. Ayrıca tüm bilgileri vermek adına yeni bir PSU aldım Corsair RM850X Shift yarın teslim edilecek, bir de M.2 SSD- Samsung 980 Pro 1 TB soğutuculu. Oyunlar epey yer kaplıyor gelir gelmez ona taşımaktı aklımda ki.
Minidump- 021324-5687-01.rar

RAM'ler bozuk değil, kod farkından ötürü oluyor büyük ihtimalle, E serisini bulabilirsem C serisi ile değiştireceğim. Bir tık daha iyi C serisi.

Dosya Ekleri

• MemTest86-Report-20240213-185548.html.pdf
    206,9 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:

Geri
Yukarı