RAM yükseltme işlemi FPS'e bayağı etki eder mi?

Lenovo Ideapad Gaming 3 4600 h 8 GB RAM kullanıcısıyım, artık oyunlar oynarken bilgisayarım yavaşlıyor gibi hissediyorum. Bilgisayarımın RAM kapasitesini 8'den 16'a çıkartmak istiyorum sizce bayağı bir fark eder mi? Bu şekilde uygulayan kişilerin aldığı performansı merak ediyorum.

Fark olur oyun içi kafan sağa sola biraz daha rahat döner.

FPS'ye çok da etki etmez fakat bilgisayarını rahatlatır.
Drop sorunu varsa çözer FPS olarak abartı bir şey beklemeyin 3-5 FPS AAA oyunlarda anca fark etti.

Ben çok fazla faydasını gördüm sizin ekran kartı ne bilmiyorum ne kadar fark çıkar ortaya bilmiyorum. Tomb Raider'ı oynayamıyordum inanılmaz drop oluyordu, 20-30 FPS'ten 100'lere çıktı DLSS ile, LoL'de FPS iki katına çıktı FPS oyunlarında inanılmaz fark ettiriyor(Valorant, CS:GO).
Ama buradaki mevzu fazla RAM FPS artırmaz, az RAM darboğaza neden olur. Benim senin sorunun da RAM darboğazı.
peki hocam sizce 16 gb a yükseltmeyip 16 gb alıp 24' e mi yükseltsem o kadar çok fark yaratır mı?

Hayır, dediğim gibi drop varsa 16 GB bu durumu çözer fazla GB fazla performans sağlamaz oyunlarda.
Hocam merhabalar hatırlarsanız size acer nitro 5 ile ilgili sorular sormuştum. Şimdi bi sorum olacak, ben acer care centerdan elektriği pilden değilde direk fişten çekmesi için ayar yapıyorum. Bu ayarı yapınca laptopun klavye önündeki şarj ışığı sönüyor, sonra laptopu kullanıyorum ve kapatıyorum. Aynı zamanda da fişten çekiyorum. Biraz zaman sonra tekrar fişe takıp açıyorum ancak yine şarj ışığı yanıyor. Ve acer care centerde aktif ettigim pil ayarı off olmuş. Yani açık değil. Kendi kendine kapatıyor. Oysa ki pil %100 dolu. Bunu neden yapar? Birşeyleri yanlış mı yapıyorum acaba? Bu işlemi yaptığımda laptopun şarjı %100 dolu oluyor zaten, aynı zamanda laptopu açmadan önce fişe takıyorum. Yani pili kullanmasın diye. Ancak sonuç yine aynı

Geri
Yukarı