RAM'ler Dual Channel çalışmıyor

Erhsel

Centipat
Arkadaşlar merhaba;

Yaklaşık 1 yıldır kullandığım bilgisayarımın işlemcisini upgrade ettim, 3600X kullanıyordum 5600X e geçtim ancak 1 yıldır kullandığım Dual kit RAM'lerimi maalesef sadece Single Channel olarak çalıştırmak zorunda kalıyorum, yani olması gerektiği gibi DIMMA1 ve DIMMB2 slotlarına taktığımda PC teknik olarak çalışıyor ancak ekrana görüntü gelmiyor, çözüm için şunları ayrı ayrı denedim;

- 7C02v3a ve 7C02V3B2 (beta version) her iki BIOS sürümünü de denedim ama sonuç değişmedi.
- Anakarta CMOS yaptım yine sonuç değişmedi.
- İşlemci fanını gevşettim yine olmadı.
- İşlemciyi söküp fanı vidalamadan denedim maalesef yine olmadı.
- RAM'leri tek tek takıp XMP açıp kapatarak denedim maalesef sonuç alamadım.

Kullandığım RAM'ler halihazırda 1 yıldır sorunsuz kullandığım Dual Channel RAM'ler, işlemci sıfır kutulu bugün kargo ile geldi ve pinlerinde herhangi bir eğilme ya da yamulma yok, konu ile ilgili aynı dertten müzdarip olan var mı? Çözümüne dair bilgisi olan var ise çok makbule geçecek, sonuç olarak dımmb1 ve dımmb2 slotlarıma RAM taktığımda hiçbir şekilde görüntü alamıyorum. Sistem özelliklerim şöyle;

- Tomahawk Max B450 anakart.
- Ryzen 5600X işlemci.
- Corsair Vengeance 2x8 GB 3200MHz Dual kit RAM.
- Samsung EVO 860 500GB SSD.
- ASUS RTX 2070 Super a8g ekran kartı.
- Cooler Master 750W 80 Plus Supply.

Son düzenleyen: Moderatör:
A1 / B2 takarak zaten yanlış takmış olmuyorsunuz. A2 / B2 takmanız gerekiyor. Bu şekilde takıp tekrar gözlemleyin.

1620408275589.png

A1 / B2 takarak zaten yanlış takmış olmuyorsunuz. A2 / B2 takmanız gerekiyor. Bu şekilde takıp tekrar gözlemleyin.

Eki Görüntüle 1012661
yanlış yazmışım kusura bakmayın, şöyle anlayatım dual channel için 2. ve 4. slota takılması gerekiyor, 2. ve 4. slota taktığım zaman görüntü alamıyorum aklınıza gelebilecek her türlü kombinasyonu denedim, ayrı ayrı her slotu denedim 3. ve 4. slottan kesinlikle görüntü alamıyorum

Hocam aynı sorun bende de var çözüm bulursanız yazarsanız sevinirim.
Hiç bir çözüm bulamadım kardeşim... servise sordum anakartı gönder bakalım diyor, açıkçası göndermeyeceğim bu şekilde kullanacağım, Samsun da yaşıyorum İstanbul'a anakart göndermektense b550 chipsetli bir anakart alacağım, ve bu kez kesinlikle Asus alacağım çünkü istanbul servisine ulaşana kadar akla karayı seçtim sırf şu servis muhabbeti yüzünden bir daha asla msı almayacağım, ilgi alaka sıfır !...

Hiç bir çözüm bulamadım kardeşim... servise sordum anakartı gönder bakalım diyor, açıkçası göndermeyeceğim bu şekilde kullanacağım, Samsun da yaşıyorum İstanbul'a anakart göndermektense b550 chipsetli bir anakart alacağım, ve bu kez kesinlikle Asus alacağım çünkü istanbul servisine ulaşana kadar akla karayı seçtim sırf şu servis muhabbeti yüzünden bir daha asla msı almayacağım, ilgi alaka sıfır !...
Hocam peki bu şekilde kullanmanın bir zararı olur mu single şeklinde kullanmanın. Sorun işlemci veya anakart olsa bile.

Hocam peki bu şekilde kullanmanın bir zararı olur mu single şeklinde kullanmanın. Sorun işlemci veya anakart olsa bile.
açıkçası benim işlemcimde bir problem yok problem anakartımda ama sonuç olarak çalışan 2 slotum var, ve sorunsuz stabil kullanıyorum, b550 bir anakart alana kadar da kullanacağım, ama sende bir problem olur mu bilemiyorum

Yeni konular

Geri
Yukarı