RAM'ler Dual Channel çalışmıyor

noyxo

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Biliyorum bununla ilgili çok konu var ama kafama takıldı. ASUS TUF FX505dt dizüstü bilgisayarımda 8 GB RAM vardı. Birebir aynı özellikte sadece markası Samsung olan 8 GB RAM daha taktım ama Dual çalışmıyor. BIOS'tan vs. bir ayarı var mı? XMP gibi bir şeyler duydum ama tam anlayamadım?

Dosya Ekleri

• Screenshot_8.png
    Screenshot_8.png
    23,7 KB · Görüntüleme: 80
  • Screenshot_9.png
    Screenshot_9.png
    21,7 KB · Görüntüleme: 74
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. Biliyorum bununla ilgili çok konu var ama kafama takıldı. ASUS TUF FX505dt dizüstü bilgisayarımda 8 GB RAM vardı. Birebir aynı özellikte sadece markası Samsung olan 8 GB RAM daha taktım ama Dual çalışmıyor. BIOS'tan vs. bir ayarı var mı? XMP gibi bir şeyler duydum ama tam anlayamadım?
Nerden anladın dual çalışmadığını? Orada single olarak gördüğün şey RAM'in Rank'ı.

Görev yöneticisi açıp ss atabilir misin? Veya Aida64 Latency testi yaparsan kesin olarak cevap verebilirim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu videoya bir bakın derim.

Nerden anladın dual çalışmadığını? Orada single olarak gördüğün şey RAM'in Rank'ı.

Görev yöneticisi açıp ss atabilir misin? Veya Aida64 Latency testi yaparsan kesin olarak cevap verebilirim.
Ben orada yazması gerekiyor zannediyordum. Görüntüler bunlar;

Dosya Ekleri

• Screenshot_10.png
    Screenshot_10.png
    148 KB · Görüntüleme: 78
  • Screenshot_11.png
    Screenshot_11.png
    151,1 KB · Görüntüleme: 76
Galiba bir kavram yanılgısı olmuş Dual Channel yani çift kanal RAM demek elimizdeki 2 slota RAM takıyoruz demek. Bu sayede RAM'lar biraz daha performanslı çalışıyor. Demek istediğim tek modül(Single Channel) 16 GB ile iki modül (Dual Channel) 8 GB RAM'lerden 8 GB olan biraz daha performanslı çalışır sizin durumunuzda herhangi bir sorun yok iyi Sosyaller.

Geri
Yukarı