RAM'ler hangi soketlere takılmalı?

dilandeniz

Picopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Nvidia rtx 4070 i714700k msi 850 wolt psu 32 ram rog strix b760 anakart msi 360 rgb sıvısogutucu 10 tb m.2 ssd
Meslek
Müşteri temsilcisi
Merhaba, öncelikle cevap vereceginiz icin teşekkür ederim. Soracagim soru ise anakart ve RAM ile ilgili. Benim elimde 2 adet G.Skill 8x8 DDR4 CL16 RAM var. Normalde RAM'i soketlere takarken 1 ve 3 soketine bir tanesi 2 veya 4 soketine bir tanesi olmasi gerekir degil mi? Yoksa yer ve soket fark etmez mi? Ayrica diger bir sorum ise ben bendeki RAM aynisindan 8x8 daha yapmak istiyorum ama bendeki RAM'lar her yerde yok. Ayrica 3600 RAM'lar var 3600 RAM'lar modeli her ne olursa olsun CL16 olmasi yeterli mi? Almiş olsam diger RAM'lar ile 3000MHz bandinda sorunsuz çalışır mı? Ben RAM'larimi yan yana soket taktim calişti bir sorun da yaşamadim merak ettigim icin soruyorum.

Dosya Ekleri

• IMG_20231229_191526.jpg
    IMG_20231229_191526.jpg
    98,2 KB · Görüntüleme: 51
Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartınızın kullanım kılavuzunda belleklerin nasıl monte edileceği bilgisi açıkça ifade edilir. Genellikle 2'nci ile 4'üncü yuvalara takılır. Anakartınızın modeli nedir?

Merhaba, öncelikle cevap vereceginiz icin teşekkür ederim. Soracagim soru ise anakart ve RAM ile ilgili. Benim elimde 2 adet G.Skill 8x8 DDR4 CL16 RAM var. Normalde RAM'i soketlere takarken 1 ve 3 soketine bir tanesi 2 veya 4 soketine bir tanesi olmasi gerekir degil mi? Yoksa yer ve soket fark etmez mi? Ayrica diger bir sorum ise ben bendeki RAM aynisindan 8x8 daha yapmak istiyorum ama bendeki RAM'lar her yerde yok. Ayrica 3600 RAM'lar var 3600 RAM'lar modeli her ne olursa olsun CL16 olmasi yeterli mi? Almiş olsam diger RAM'lar ile 3000MHz bandinda sorunsuz çalışır mı? Ben RAM'larimi yan yana soket taktim calişti bir sorun da yaşamadim merak ettigim icin soruyorum.

Fark eder 2 4 tak YouTube'dan bakabilirsin.

Öncelikle yan yana taksanızda çalışır, evet. ama 2 ve 4. soketlere takarsanız daha çok verim alırsınız. Şuan ki ramleriniz'den 2 tane daha aynısını alırsanız taksanız bile sorun yaşanmaz.

1. ve 3 slota takmalısın. Ancak en garantisi anakartın kitabın da yazar. D1 D3 diye de geçebilir.

Dual olması bakımıdan 1-3 veya 2-4 olması gerekir. Alacağınız diğer RAM'lerin seri numaralarına kadar aynı olması uyumluluk açısından önemlidir. Ama çalışma ihtimali de vardır.

Fotoğrafa bakaraktan, anakart üzerinde 4 ram yuvası görüyorum.

Sanırım 2x8GB yazmak istediniz? 1-3 & 2-4 sıralamaları doğru. Ve yukarıda belirtildiği gibi genelde 2-4 şeklinde yerleştirilir.

Elinizdeki ramlerin aynı özelliklerine sahip başka bir kit alıp kullanabilirsiniz. Önerilmez ama uyumluluk konusunda bir sorun yaşamazsınız. Zamanında ben de farklı ramleri bir arada kullanmıştım.

1-3 ve ya 2-4. ram soketine sanırsam

Yeni konular

Geri
Yukarı