RAM'lerde CL, MHz değeri ve X.M.P Nedir?

Onur Ejder

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.

Yazın bilgisayar toplamayı düşünüyorum, yazın derken 3 ay sonra falan ama şimdiden yavaş yavaş parçalarını ucuzluktan almaya başlamayı düşünüyorum. "RAM" seçerken kararsız kaldım ne yapacağımı tam olarak bilemedim ve o yüzden bu konuyu açmayı düşündüm. "RAM"ler hakkında az çok bilgim var, açılımını ne işe yaradıklarını ve gecikme sürelerinin ne olduğunu biliyorum. "RAM"e öner verme sebebim oynadığım oyunlarda "RAM"ler performansı orta ölçüde etkiliyor ve 8-22 FPS arası fark yaratıyor (MHz) değerine ve (GB boyutuna göre) Az çok sizde bilirsiniz o yüzden yüksek MHz ve GB değerli "RAM" almam lazım o yüzden sizlere arasında kaldığım "RAM'lerin özelliklerini boyutlarını ve değerleri yazıcam.

Not: RAM yerine ekran kartı üstünde durmalısın diye yazmanıza gerek yok arkadaşlar çünkü zaten RTX 2080 veya RTX 2080 Ti Ekran kartı ve i7-9700K işlemci alıcam. i9-9900K ile i7-9700K arasında oynadığım oyunlarda fark yok ve hattasında bazılarında i7-9700K FPS ve Performans bakımından geçtiği için i7-9700K Tercih ediyorum, açıklamayı yazmak zorunda kaldım sizler zahmet etmeyin diye kusuruma bakmayın.

GSKILL 16GB (2X8GB) TRIDENT Z DDR4 4266Mhz CL19 Dual Kit RAM

Cas Gecikme: 19
Zamanlama: CL19-19-19-39
Voltaj: 1.4V

GSKILL 32GB (2X16GB) SniperX Gri Kamuflaj DDR4 3600MHz CL16 Dual Kit RAM

Cas Gecikme: 19
Zamanlama: CL15-15-15-35
Voltaj: 1.35V

Evet arkadaşlar gördüğünüz gibi birisi (16GB 4266Mhz CL19 diğeri 32GB 3600MHz CL16)
Başta bilgim var dedim ama sadece RAM'ler hakkında XMP ve Overclock hakkında çok çok bilgim yok.
Şimdi arkadaşlar alacağım "ANAKART (4400 MHz - O.C) Destekliyor.

X.M.P - RAM Overclock tam olarak nasıl ve ne oluyor bir misal örnek veriyorum.

4266MHz olan RAM'in değerini anakart'ın desteklediği 4400MHz'ye Overclock ediyor mu?
3600MHz olan RAM'in değerini anakart'ın desteklediği 4400MHz'ye Overclock ediyor mu?

İkisi hakkında da sordum çünkü birisi 4266MHz ötekisi 3600MHz, aralarında 666MHz fark var ikisini de aynı eşitlikte overclock eder mi? Misal bir de şunu sormak istiyorum. İkisini de eğer ediyorsa etti diyelim birisinin değeri CL19 ötekisinin değeri CL16 bunların CL Değerini düşürebilir miyiz X.M.P - Overclock yöntemiyle. Şimdi bunları sormamdaki amaç tam olarak şu arkadaşlar.

Misal ikisini de 4400MHz'ye X.M.P - Overclock ile destek sağlarsak ben 3600MHz'yi seçerim hem 32GB hem CL16 değerine sahip. O yüzden bana detaylı bir şekilde güzel bir bilgi verir misiniz?

Not: Arkadaşlar benim bilgilerim yetersiz ve biraz eksik olduğu için bu konuyu açıyorum lütfen yorum yaparken yorumlarınızda bana kızmayın ve dalga geçmeyin benim konuyu açmamdaki amaç siz bilen kişilere sorup detaylı kaliteli verimli ve kanıtlanmış bilgilere ulaşmamdır. Hattasında bana tam olarak "RAM'in X.M.P - Overclock" hakkında daha daha fazla bilgi verirseniz çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı