RAM'lerdeki CL değeri nedir?

Calpix

Centipat
Daha fazla  
Bilgisayar topluyorum ve RAM seçerken CL diye bir şeye denk geldim. Bu CL değeri nedir? Bulduğum RAM'deki CL değeri 17 bu kötü bir değer mi? Eğer güzel bütçeye uygun bir RAM tavsiyeniz varsa yazabilir misiniz? Bütçe maksimum 1000. RAM 16 GB ve 3600MHz değerinde olsa güzel olur.

Ekran kartım RX 6600 XT
İşlemcim R5 5600
Anakartım https://www.amazon.com.tr/B550-Ddr4-4400-Hdmi-Usb3-2/dp/B08BCQF1BD?th=1

Son düzenleyen: Moderatör:
CL değeri, işlemci Bus hızı gecikme değeridir. Düşük olursa çalışma daha iyi olur. 3600 MHz için 17 iyi diyebiliriz.

Gecikme değeri. Bellek kontrolcüden itibaren belleğin içinde depolanan veriye erişmesi ve o veriyi erişilebilir hale getirmesi için kaç döngü gerektiğini gösterir. CL değeri 17 olan RAM'in içindeki veriye erişmek 17 döngü sürer. Ne kadar düşük olursa o kadar iyidir. Genelde 3000-3200 MHz RAM'ler için CL16 standart oluyor. Daha düşük daha iyi, daha yüksek daha kötü.

Ek bilgi: O işlemciye 3600MHz'den daha yüksek frekansa sahip RAM alman performansı kötü yönde etkileyecektir.

Gecikme değeri. Bellek kontrolcüden itibaren belleğin içinde depolanan veriye erişmesi ve o veriyi erişilebilir hale getirmesi için kaç döngü gerektiğini gösterir. CL değeri 17 olan RAM'in içindeki veriye erişmek 17 döngü sürer. Ne kadar düşük olursa o kadar iyidir. Genelde 3000-3200 MHz RAM'ler için CL16 standart oluyor. Daha düşük daha iyi, daha yüksek daha kötü.

Ek bilgi: O işlemciye 3600MHz'den daha yüksek frekansa sahip RAM alman performansı kötü yönde etkileyecektir.

3600 MHz'yi düşürmeli miyim? İyi mi yoksa bu değer?

3600 MHz'yi düşürmeli miyim? İyi mi yoksa bu değer?
3600MHz CL17 iyi değer, alabilirsin. Daha hızlı RAM olsun dersen 3600MHz üstüne çıkmak yerine paranı daha düşük CL modeller almak için kullan demek istedim sadece.

3600MHz CL17 iyi değer, alabilirsin. Daha hızlı RAM olsun dersen 3600MHz üstüne çıkmak yerine paranı daha düşük CL modeller almak için kullan demek istedim sadece.

Tamamdır teşekkürler.

Şu RAM'i seçtim bütçemin yettiği bu kadar oluyor. CL19 olması çok dezavantaj sağlar mı?

Geri
Yukarı