RAM'lere Overclock yapmak güvenli mi?

XMP ile sıkıntı çıkmaz. 1600MHz RAM'lerimi 1867MHz ile 5 ay kullandım ve bir kere donma kasma olmadı, aksine sanki bir nebze hızlandığını hissettim. Sonra satmıştım zaten. :)

Yanlış voltaj verince yanması normal. Ben voltaj vermedim, 1.2 civarında. Bellek hatası durumu daha çok anlamlı geldi bana. Bellekler kit olarak stok hızı 2666.
Ram i söküp üstündeki Mhz neyse ondan kalmaya çalışın bu sisteminizin sağlığı açısından daha güvenilir olacaktır. ddr3 kullanırken ramlerı baya zorlardım overclockla bır gun mavı ekranların arttıgını gordukten sonra ve memtest ile bellek hatalarını gordukten sonra ramle çok uğraşmamaya karar vermiştim cebinizi düşünün bir parça hangi hızlarda test edilip o hızda satışa sunuluyosa o hızda kullanın uzun omurluluk boyle olur.

XMP profilinde değişiklik olmuyor bende. Bu sorunun cevabını merak ediyordum. Rehberlerde RAM OC diye izliyoruz hep orijinal frekansının altında çalışan RAM'leri orijinal frekansa getirme videoları vardı. 2400MHz RAM'lerimi 2666MHz yapsam ne fişek olurdu aslında.

XMP profilinde değişiklik olmuyor bende. Bu sorunun cevabını merak ediyordum. Rehberlerde RAM OC diye izliyoruz hep orijinal frekansının altında çalışan RAM'leri orijinal frekansa getirme videoları vardı. 2400MHz RAM'lerimi 2666MHz yapsam ne fişek olurdu aslında.

Bende DOCP (Intel olan adıyla) XMP yüksek bir hız göstermiyor sadece mevcut frekansı gösteriyor. Asıl merak ettiğim eğer stabil olduğu halde ilerleyen zamanlarda RAM'lere bir şey olur mu şüphesi.
R6 oyununda denediğimde sanki en düşük FPS değerinde biraz yükselme olur gibi oldu ama farkı hissetmek çok zora yakın. Zaten FPS 100'lerde dolanıyor benim bu kadar FPS'ye ihtiyacım yok. Risk almamak için geri aldım OC'yi.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı