RAM'leri̇ 3200MHz XMP açınca reset atıyor

atesumut

Centipat
Daha fazla  
Anakart
Asus Z690-A Gaming Wifi D4
İşlemci
i7 13700kf
Merhaba arkadaşlar, başlıkta bahsettiğim gibi RAM konusunda yardımınıza ihtiyacım var. Birçok şeyi denedim. Öncelikle belirtmeliyim ki RAM'leri tek tek takıp XMP açınca veya manuel olarak 3200MHz alınca bu problem olmuyor. 2 RAM'i aynı anda Dual olarak takınca sorun oluyor. Manuel olarak da CL16, 1.35v ve 3200MHz yaptım yine aynı problem. RAM'ler aynı marka model kit olarak satın aldım zaten. Parçaları ekliyorum, yardımınızı rica ediyorum.

1596A009-5CE7-4937-B742-2E18D56824F3.jpeg

Bu arada belirteyim ram’ler eski anakartımda 3200mhz XMP ile sorunsuz çalışıyordu.

Dosya Ekleri

• F6E9CE4B-C1E0-41F7-9D25-F997E780A290.jpeg
    F6E9CE4B-C1E0-41F7-9D25-F997E780A290.jpeg
    75,6 KB · Görüntüleme: 18
  • 6D56E2AB-F9D4-4216-B29B-FD0F66013509.png
    6D56E2AB-F9D4-4216-B29B-FD0F66013509.png
    183,4 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar, başlıkta bahsettiğim gibi RAM konusunda yardımınıza ihtiyacım var. Birçok şeyi denedim. Öncelikle belirtmeliyim ki RAM'leri tek tek takıp XMP açınca veya manuel olarak 3200MHz alınca bu problem olmuyor. 2 RAM'i aynı anda Dual olarak takınca sorun oluyor. Manuel olarak da CL16, 1.35v ve 3200MHz yaptım yine aynı problem. RAM'ler aynı marka model kit olarak satın aldım zaten. Parçaları ekliyorum, yardımınızı rica ediyorum.

Eki Görüntüle 1898196

Bu arada belirteyim RAM'ler eski anakartımda 3200MHz XMP ile sorunsuz çalışıyordu.

RAM'leri soldan 2. Ve 4. Slota takmalısınız. Bu sayede RAM'ler uyumlu şekilde çalışabilirler.

RAM'leri soldan 2. Ve 4. Slota takmalısınız. Bu sayede RAM'ler uyumlu şekilde çalışabilirler.
Tabii öyle takılı zaten. Uyumluluk açısından bir sorun yok zira bir ekleme yapayım, bahsettiğim reset durumu bilgisayarı ilk açtığımda yapıyor. Güç tuşuna basıyorum güç geliyor bios ekranı gelmeden 2 saniye kadar gücü tekrar kesiyor ve boot başlıyor. Akabinde de bilgisayar 3200mhz ile açılıyor zaten. Herhangi bir oyun ya da test esnasında reset atmıyor bilgisayar. Yalnızca açılışta gücü kesiyor fakat takdir edersiniz ki konuya vakıf her bilgisayar kullanıcısını üzer bu durum, çünkü belli ki bir sorun bir uyumsuzluk var zira XMP kapattığımda default frekans ayarlarıyla (2133mhz idi yanılmıyorsam) sorunsuz açılıyor herhangi bir reset olmadan.

Arkadaşlar günlerdir mesai çıkışlarımda günümü buna harcıyorum ve çabalarım hep nafile, bir yardım lütfen.

J

Tabii öyle takılı zaten. Uyumluluk açısından bir sorun yok zira bir ekleme yapayım, bahsettiğim reset durumu bilgisayarı ilk açtığımda yapıyor. Güç tuşuna basıyorum güç geliyor BIOS ekranı gelmeden 2 saniye kadar gücü tekrar kesiyor ve boot başlıyor. Akabinde de bilgisayar 3200MHz ile açılıyor zaten. Herhangi bir oyun ya da test esnasında reset atmıyor bilgisayar. Yalnızca açılışta gücü kesiyor fakat takdir edersiniz ki konuya vakıf her bilgisayar kullanıcısını üzer bu durum, çünkü belli ki bir sorun bir uyumsuzluk var zira XMP kapattığımda default frekans ayarlarıyla (2133MHz idi yanılmıyorsam) sorunsuz açılıyor herhangi bir reset olmadan.

Arkadaşlar günlerdir mesai çıkışlarımda günümü buna harcıyorum ve çabalarım hep nafile, bir yardım lütfen.

Hocam varsa bir BIOS güncellemesi yapın veya stabil olduğu bilinen bir sürüme geçmeyi de deneyebilirsiniz. Varsa diğer XMP profillerini bir deneyin.

J

Hocam varsa bir BIOS güncellemesi yapın veya stabil olduğu bilinen bir sürüme geçmeyi de deneyebilirsiniz. Varsa diğer XMP profillerini bir deneyin.
Bios güncellemesi yaptım hocam iki tane profil var zaten biri default ayarlar ile geleneksel xmp digeri de asus optimize ayarı, ikisinde de yapıyor sorunu

Arkadaşlar hala yardımlarınıza ihtiyacım var.

Abiler kardeşler nolur bir yardım be

Up

Belki biri okur diye guncelleme yapıyorum hata hala devam ediyor cunku. Şu saat itibari ile sorunun bende ki ram’den kaynaklanmadıgını dogruladım. Zira yeni sipariş etmiş olduğum hyperx renegade dual kit ram elime ulaştı ve aynı sorun devam ediyor.

Son düzenleme:
BIOS güncellemesi yaptım hocam iki tane profil var zaten biri default ayarlar ile geleneksel XMP digeri de ASUS optimize ayarı, ikisinde de yapıyor sorunu.

Arkadaşlar hala yardımlarınıza ihtiyacım var.

Abiler kardeşler ne olur bir yardım be.

Up.

Belki biri okur diye guncelleme yapıyorum hata hala devam ediyor cunku. Şu saat itibari ile sorunun bende ki RAM'den kaynaklanmadıgını dogruladım. Zira yeni sipariş etmiş olduğum HyperX Renegade Dual kit RAM elime ulaştı ve aynı sorun devam ediyor.

Aynı sorun bende de var XMP'yi açtığımda siyah ekran veriyor bilgisayar benim de çok zoruma gidiyor.

Geri
Yukarı