RAR dosyasından virüs bulaşır mı?

Merhaba 1 tane WinRAR dosyası indirdim fakat indirdiğim dosya baska bir dosyaymış. İçerisinde 2 tane exe dosyası vardı hiçbirine dokunmadım sadece RAR dosyasını açtım içindekileri görünce kapattım. RAR dosyasını VirusTotal'de tarattığımda herhangi bir virüs algılamadı. Bilgisayarı Malwarebytes ve Windows Defender ile de tarattım yine bir şey çıkmadı. Herhangi bir sorun olur mu? Dediğim gibi klasöre vs. de çıkarmadım sadece RAR'ı açtım içindekileri görünce kapattım ve sildim. Muhtemelen indirdiğim dosya başka bir şeyin dosyasıydı Türk bir arkadaşın yaptığı. Yan tarafında dosyanın şifresi falan yazıyordu hatta.
Kısa cevap: Evet, RAR dosyasından virüs bulaşabilir.
RAR dosyaları, sıkıştırılmış dosyalardır. Bu, birden çok dosyayı tek bir dosyada birleştirmek için kullanılabilir. RAR dosyalarına virüs bulaştırmak için, virüslü bir dosyanın RAR dosyasına eklenebilmesi gerekir. Bu, RAR dosyasını oluşturan kişi tarafından veya RAR dosyasını indiren kişi tarafından yapılabilir.
RAR dosyasından virüs bulaşması için, virüslü dosyanın RAR dosyasından çıkarılmış ve çalıştırılmış olması gerekir. RAR dosyasını açmak ve içindeki dosyaları çıkarmak için bir RAR açma programı kullanılır. Bu program, virüslü dosyayı otomatik olarak çalıştırmayabilir. Ancak, virüslü dosya, RAR açma programını çalıştırdıktan sonra çalıştırılabilir.
RAR dosyasından virüs bulaşma riskini azaltmak için aşağıdakileri yapabilirsiniz:
  • Sadece güvenilir kaynaklardan RAR dosyaları indirin.
  • RAR dosyalarını açmadan önce virüsten koruma yazılımıyla tarayın.
  • RAR dosyalarını açarken dikkatli olun.
RAR dosyalarından virüs bulaşmasına karşı alınabilecek bazı önlemler şunlardır:
  • RAR dosyalarını yalnızca güvenilir kaynaklardan indirin.
  • RAR dosyalarını açmadan önce virüsten koruma yazılımıyla tarayın.
  • RAR dosyalarını açarken dikkatli olun.
  • Bilinmeyen e-postalara gelen RAR dosyalarını açmayın.
  • Korsan yazılım indirmekten kaçının.
  • Bilgisayarınızı düzenli olarak virüsten koruma yazılımıyla tarayın.
Bu önlemleri alarak, RAR dosyalarından virüs bulaşma riskini azaltabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı