Rastgele birinin kartını kullanırsak sorun olur mu?

LoL oynuyordum bır adamla bayağı konustum samımılestım, adam bana kart numaralarını soyledı, al RP ıstedıgını al dedı. Bana herhangı bir şey olur mu? Cıdden cektı bu arada helalı hos olsun dedı ve gıttı.

Kullanmayın (maalesef kullanmışsınız). Böyle bir durumda kişiden kart bilgisini almak yerine direkt olarak e-pin tarzı şeyler istemek veya (oyunda varsa) oyun içi kendi hesabından hediye etmesini istemeniz daha iyi olurdu..

Kullandığınız kart bilgileri gerçekten o kişiye ait olmayıp başka kişilerin olabilir. Kullandığınız kart, bir Türk vatandaşına ait ise ve harcama yaptığınız tutarda o kişi için fazla ise veya bu tarz şeylerle uğraşmayı seviyorsa (evet, evet var öyle insanlarımız) muhtemelen yasal yollara başvurabilir.

Yasal yollara başvurmasa dahi, yapılan ödeme işlemi için ters ibraz süreci başlatabilir ve bu süreç sonunda para kart sahibine iade edilir. Siz bunu çevrimiçi bir platformda kullandığınız için muhtemelen o platformdan uzaklaştırılırsınız. LoL, Riot'un bir oyunu ve tahminimce böyle bir durumda hesap banının yanı sıra donanım banıda atabilecek bir firma.

Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması​

(TCK 245/1-2-3)
  • Başkasına ait bir banka veya kredi kartını, her ne suretle olursa olsun ele geçiren veya elinde bulunduran kimse, kart sahibinin veya kartın kendisine verilmesi gereken kişinin rızası olmaksızın bunu kullanarak veya kullandırtarak kendisine veya başkasına yarar sağlarsa, üç yıldan altı yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.
  • Başkalarına ait banka hesaplarıyla ilişkilendirilerek sahte banka veya kredi kartı üreten, satan, devreden, satın alan veya kabul eden kişi üç yıldan yedi yıla kadar hapis ve onbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.
  • Sahte oluşturulan veya üzerinde sahtecilik yapılan bir banka veya kredi kartını kullanmak suretiyle kendisine veya başkasına yarar sağlayan kişi, fiil daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, dört yıldan sekiz yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.
Kaynak: https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuatmetin/1.5.5237.pdf

Tavsiye: RP olarak yükleme yaptıysanız ve henüz harcamadıysanız oyunun destek birimiyle iletişime geçip iade talep edin. Harcama yaptıysanız genellikle çoğu oyunda iade kabul edilmeyebilir ama yinede şansınızı deneyebilirsiniz.

Geri
Yukarı